Изображение_Палети з лушпиння соняшника. Всі процеси виготовлення_3679
31.10.2019

Палети з лушпиння соняшника. Всі процеси виготовлення

Палети з лушпиння соняшника займають лідируючі позиції на українському ринку твердого біопалива. Їх затребуваність обгрунтована – високий рівень теплоутворення, простота використання, мінімум негативних виділень в атмосферу та прийнятна вартість.

Для виробництва гранул використовується лушпиння насіння. Сировиною є відходи олійноекстракційних комбінатів. Після виробництва соняшникової олії залишаються великі обсяги лушпиння. Раніше вони вимагали великих ресурсів для утилізації, але розвиток ринку твердого біопалива дозволило вирішити цю проблему.

Паливо з лушпиння соняшника: загальна інформація

Перші розробки пресованого палива з різних рослинних відходів були реалізовані більше 70 років тому. Однак широкого поширення вони не отримали. Пізніше дослідники та науковці пропонували різні варіанти виробництва альтернативних джерел енергії.

Однак з падінням цін на корисні копалини розробки згорталися, і тільки з черговим підвищенням – знову поновлювалися. Так тривало кілька десятиліть. І лише у 80-ті роки минулого століття тверде біопаливо стали використовувати в різних країнах для отримання енергії. Спочатку в Скандинавії, а потім і в інших країнах Європи та Північної Америки:

  • Австрії;
  • Німеччині;
  • Італії;
  • Канаді;
  • США і багатьох інших.

На українському ринку такий вид продукції почав користуватися популярністю приблизно 10 років тому. Причиною тому став черговий стрибок цін на природний газ. В останні роки тенденція зростання вартості газу тільки посилилася. До цього додалися проблеми з поставками вугілля через військові дії в східних областях країни. Тому все більше домоволодінь переходять на твердопаливні котли.

Сучасне обладнання зручно і тим, що воно дозволяє подавати до топки гранули в автоматизованому режимі. Власнику котла не потрібно більше контролювати роботу опалювальної системи. При згорянні гранул система сама зі спеціального резервуара додає необхідний обсяг.

Технічні характеристики палет. Таблиця

Характеристика
Опис

Довжина

Не більше 50 міліметрів

Діаметр

Від 4 до 10 міліметрів. Залежить від особливостей використовуваної пресувальною машини і матриці в ній

Форма

Циліндр

Показник вологості

Не більше 8%, але часто значно менше

 

Зверніть увагу! Зола, що залишається після згоряння містить велику кількість мінеральних речовин. Вона ідеально підходить для добрива присадибних ділянок, городів.

Переваги палива з соняшнику

За показниками теплоутворення гранули з соняшника перевершують звичайні дрова і деякі інші види палива, в тому числі – окремі сорти вугілля. Саме тому їх використовуються при обігріві:

  • приватних будинків;
  • комунальних багатоквартирних будинків;
  • об’єктів соціальної сфери.

Слід зазначити і перелік інших переваг, які має тверде біопаливо із залишків насіння соняшнику.

Позитивні характеристики палети з лушпиння соняшника. Таблиця

Характеристика
Опис

Безпека

Процес виробництва не передбачає використання будь-яких хімічних сполук і добавок. Тому при горінні не виділяються небезпечні речовини, що провокують алергію або здатні призвести до отруєння. Крім того, через відсутність таких виділень немає сильних забруднень котла і димоходів, їх не потрібно чистити так часто.

Вигода

У палет прийнятна ціна. Особливо, з огляду на їх кінцевий коефіцієнт корисної дії. Якщо ж купувати їх оптом, то вигода буде ще більш відчутною.

Простота транспортування та зберігання

Для перевезення достатньо будь-якого транспортного засобу з критим кузовом. Зазвичай їх перевозять в мішках різного обсягу, але можливе перевезення і насипом.

Не виникає проблем і зі зберіганням. Для складування досить критого приміщення, що провітрюється. Щоб гранули не втягували вологу з землі, їх прийнято складати на піддони.

Рівень тепловіддачі

Набагато вище ніж у традиційних дров, деяких видів вугілля і на одному рівні з поширеним бурим вугіллям.

Підходить практично для всіх видів котлів

Можуть використовуватися, як в побутових, так і в промислових твердопаливних котлах.

Високий ККД

Досягає позначки у 95%. Після згоряння залишається зовсім мало золи.

 

Якщо вас зацікавили палети з лушпиння соняшника, ви хочете використовувати їх для обігріву свого будинку або іншої будівлі, звертайтеся до компанії ТОВ «Крона-Імпульс». Ми – відомий український виробник твердого біологічного палива. Працюємо на профільному ринку вже багато років і завоювали довіру споживачів не тільки в Україні, але й в ближньому зарубіжжі.

Мережа перевалочних і складських пунктів розвинена – вони розташовані по всій Україні. Це гарантує оперативність поставок кінцевим споживачам. Для доставки використовуються різні види транспорту, в залежності від віддаленості і місця знаходження споживачів:

  • автомобільний;
  • залізничний;
  • водний.

На всі види продукції є сертифікати якості, що підтверджують високу енергетичну цінність виробів.

Технологічні процеси при виготовленні палети з лушпиння соняшника

Изображение_3316

Вони ідентичні за виробництвом інших видів твердого біологічного палива, що виготовлені з інших типів сировини – наприклад, деревини.

Нижче детально розглядаються всі виробничі процеси при виготовленні палети з соняшнику.

1. Дроблення

Лушпиння соняшнику поставляється не подрібнене. Це великі спресовані грудки. Адже для отримання соняшникової олії проводиться пресування насіння.

Тому спочатку необхідно виконати дроблення сировини. Найчастіше цей процес передбачає використання пневматичного обладнання, що характеризується підвищеною продуктивністю. Сировина для роздрібнення подається автоматично за допомогою транспортера, наприклад – шнекового.

Розмір фракцій подрібненої сировини залежить від особливостей устаткування, його налаштувань і розміру сит. Найчастіше – це фракції від 3 до 10 міліметрів.

2. Доведення до потрібних показників вологості

Щоб досягти оптимальної міцності палет, виготовляються, забезпечити їх високі енергетичні характеристики, важливо довести сировину до потрібних показників вологості.

Зазвичай сировина набагато вологіша, ніж потрібно. Щоб видалити зайву вологу, процес сушіння передбачає використання спеціальних барабанних установок. До них подається гаряче повітря, яке і нейтралізує вологу.

Зверніть увагу! Оптимальний показник вологості зазвичай близько 8%. Цього достатньо для гарного склеювання та забезпечення високих показників теплоутворення.

Якщо ж показники вологості нижче необхідних параметрів, проводиться додаткова обробка парою.

3. Процес пресування

Пресування передбачає використання спеціалізованого преса. У більшості випадків таке обладнання є універсальним. Тобто, воно підходить для виготовлення твердого біопалива з різної рослинної сировини – лушпиння, тирси, соломи, сіна тощо.

До речі! В основу принципу роботи пресувального верстата закладена екструзія. Тобто, мова йде про продавлювання лушпиння через матрицю. Продавлювання здійснюється за допомогою катків і вала. У матриці – отвори певного розміру.

Але при цьому на даному етапі виробничого процесу передбачається налагодження обладнання відповідно до конкретного типу сировини. Враховуються всі характеристики – це дає можливість досягти максимально можливої ​​щільності, міцності. Палети з лушпиння соняшника набувають свої оптимальні властивості, технічні характеристики – розмір, щільність, міцність і т.д.

Пресування передбачає прогрівання сировини до температури 250-300 градусів. Це потрібно для спікання окремих частинок і активізації процесу виділення лігніну – рослинної клейкої речовини. Саме лігнін забезпечує міцність гранул без застосування синтетичних і хімічних сполук. Завдяки цій речовині забезпечується екологічна чистота продукції.

Вимоги до пресувального обладнання

Гранулятори повинні бути виготовлені з якісних комплектуючих та витратних матеріалів. Також важливе правильне налаштування всього процесу пресування.

Головний елемент гранулятора – матриця. На профільному ринку кращі відгуки від виробників твердого біологічного палива заслужили матриці, випущені німецькими та італійськими брендами. Вони здатні витримувати підвищене навантаження, гарантують високу якість палет.

Саме італійське та німецьке обладнання підходить найкраще, якщо потрібно виготовляти палети з лушпиння соняшника, які будуть дійсно відповідати міжнародному авторитетному стандарту EN Plus. Продукція цього стандарту користується найбільшим попитом серед європейських споживачів.

Процес транспортування готової продукції

Для цього необхідні спеціалізовані транспортери. Вибір їх залежить від обсягів виробництва та якості виготовленого палива. Основа транспортера – стрічка. Вона буває наступних видів:

  • повністю відкрита;
  • закрита в коробі;
  • з бортами;
  • з гофрованим бортом;
  • і так далі.

Також стрічки можуть відрізнятися за іншими параметрами. Наприклад, за типом скребків – вони бувають металевими або поліуретановими. Сама стрічка найчастіше виготовляється з тканинної стрічки – суворого полотна.

Щоб продовжити термін служби транспортера, слід дотримуватися певних правил його експлуатації. Зокрема, обладнання не можна використовувати в наступних випадках:

  • якщо воно встановлено під великим кутом нахилу;
  • якщо мова йде про транспортування липких або дрібнодисперсних виробів.

Слід пам’ятати і про те, що якість кінцевої продукції залежить не тільки від сировини, принципів і технології виробництва, але й якості обладнання, що використовується. Тому важливо, щоб транспортер відповідав наступним вимогам:

  • простота використання;
  • міцна конструкція;
  • надійна робота всіх складових частин;
  • енергетична ефективність.

При комплектації виробництва устаткуванням власники компаній вважають за краще встановлювати транспортери, спеціально розроблені для передачі готового твердого біопалива.

Процес охолодження

Як вже говорилося, пресування передбачає високу температуру. Тому палети з лушпиння соняшника виходять з матриці гарячими – їх температура понад 80 градусів.

Тому необхідно провести заходи щодо зниження температури до рівня температури повітря. Крім того, потрібно провести видалення:

  • дрібних частинок;
  • пилу;
  • сміття.

Все це збирається на поверхні палет і поруч з ними. Якщо не видаляти сміття, що прикріпилося, вироби можуть потріскатися і деформуватися при транспортуванні та зберіганні.

Для забезпечення всіх перерахованих дій гранульоване паливо передається в колону, де і проводиться процес сушіння та охолодження потоками холодного повітря. Потоки вітру настільки сильні й потужні, що видаляють навіть сміття, яке щільно прикріпилося до поверхні гранул.

Фасовка

Процес фасування – останній етап у виробництві біопалива. З колони за допомогою транспортера палети з лушпиння соняшника перенаправляються до окремого бункеру. У ньому встановлені ваги.

Ваги необхідні для того, щоб точно визначити, скільки саме продукції слід засипати в мішки. Фасовка передбачає розподіл виробів у мішки певного розміру (обсягу):

  • 10;
  • 25;
  • 50;
  • 250;
  • 500;
  • 1000 кілограмів.

Ми розповіли про основні виробничі процеси. Кожен з них по-своєму важливий і передбачає обов’язкове використання спеціалізованого, високоякісного та надійного устаткування. Адже, як уже зазначалося, якість виробів залежить не тільки від сировини, а й від кожного окремого етапу.

Вимоги до якості, або якими повинні бути палети

Якість палети з лушпиння соняшника можна визначити навіть візуально – гранула повинна бути:

  • рівною;
  • щільною;
  • міцною;
  • без тріщин.

Якщо вона починає сипатися в руках, були допущені помилки під час виготовлення або використовувалося неякісне обладнання.

Але є й більш дієві способи визначити надійність, якість та теплотворність палет:

  • рівень вологості – близько 8-10% або навіть менше;
  • всі гранули мають приблизно однаковий розмір;
  • ні на поверхні, ні всередині немає пилу, сміття, піску та інших вогнетривких частинок;
  • колір – не дуже темний, ближче до світлих відтінків.

Обов’язковою є наявність сертифікатів якості, інших документів від незалежних лабораторій, в яких вказані справжні показники теплоутворення, виділення тих чи інших речовин в процесі горіння і т.д.

Технологічні процеси при виготовленні палети з лушпиння соняшника: підводячи підсумок

Тепер ви знаєте, які процеси виробництва палети з лушпиння соняшника існують. Виготовлення твердого біопалива – це кілька послідовних етапів, кожен з яких дуже важливий. Навіть якщо на одному з них не буде витримана технологія або застосовано неякісне обладнання, продукція вийде «другосортною».

Якщо вам потрібне високоякісне, енергоефективне тверде біопаливо з лушпиння соняшника, звертайтеся до відомої української компанії ТОВ «Крона Імпульс». На підприємстві використовують тільки сучасне, наднадійне та перевірене обладнання, що забезпечує надійність технологічного процесу виробництва.

Компанія «Крона Імпульс» відома не тільки в Україні, а й далеко за межами країни. Ми поставляємо тверде біопаливо в країни ближнього зарубіжжя. На нашій продукції працює понад сотні великих котелень, не говорячи про тисячі приватних споживачів.

Нами створена власна логістична мережа всередині України. Вона представлена ​​безліччю складських і перевалочних пунктів, розташованих в таких містах, як:

  • Прилуки;
  • Світловодськ
  • Краматорськ;
  • Ізюм;
  • Вінниця;
  • Ковель;
  • Каховка;
  • Одеса;
  • Ізмаїл;
  • і багатьох інших.

Доставка здійснюється з найближчого до замовника пункту. Ми гарантуємо поставки без зривів у будь-який час року, незалежно від погодних умов. Вже сьогодні ми здатні забезпечити поставки на один об’єкт до 20 000 тонн на місяць.

Поставки виконуються різними видами транспорту, в залежності від розташування споживача – це можуть бути вантажні автомобілі, поїзди, кораблі.

На всі види виробів є сертифікати якості, в тому числі – міжнародного зразка. Поставки здійснюються офіційно, після укладення відповідного договору.

Залишилися питання? Бажаєте уточнити деталі співпраці? Зверніться до наших консультантів за представленими на сайті контактними даними!

Форма заказа. UK
Feedback Popup. UK