Изображение_Обсяги споживання твердого біопалива в Україні_2076
21.05.2019

Обсяги споживання твердого біопалива в Україні

Розвиток альтернативної енергетики, прагнення зменшити залежність від традиційних видів палива – все це веде до того, що споживання твердого біопалива зростає. Внутрішній український ринок поступово розвивається. Хоча і не такими темпами, як того хотілося б. У цій статті ми детально розглянемо використання твердого біопалива, розповімо про його види та акцентуємо увагу на моментах, які сприятимуть розвитку внутрішнього ринку.

Пелети, як головний «представник» твердого біопалива

За останні десять років відбувається помітна переорієнтація внутрішнього паливного ринку. Спостерігається прагнення відмовитися від дорогого природного газу, зменшити споживання вугілля. На зміну традиційним видам приходить біологічне паливо – пелети.

Сприяє підвищенню обсягів споживання гранул не тільки висока вартість газу. Слід зазначити і такі моменти, як:

 • достатні обсяги сировини (відходи сільськогосподарської продукції та деревообробної промисловості);
 • відносно невисока вартість;
 • високі показники теплоутворення;
 • простота зберігання та транспортування.

Відзначається і можливість використання у різних сферах:

 • для отримання електроенергії на ТЕС;
 • для отримання енергії на промислових підприємствах;
 • для опалення та підігріву гарячої води на комунальних підприємствах;
 • для опалення приватних домоволодінь.

До відома! Розробляються інноваційні котли, які характеризуються простотою експлуатації та підвищеними показниками ККД.

При виготовленні твердого біологічного палива вдається отримати продукцію, що характеризується підвищеною щільністю. У ній – низький % вологи. Все це забезпечує відмінне горіння, велику кількість тепла, що виділяється.

Зверніть увагу! Створено котли з автоматичною подачею. Споживачам не потрібно стежити за обладнанням, постійно досипати гранули. Устаткування робить все це самостійно.

Використання твердого біопалива широко поширене за кордоном. В Європі його активно почали використовувати у Скандинавії, потім воно поширилося і в інших країнах.

Сьогодні українські виробники експортують свою продукцію в різні держави – переважно, прилеглі. Наприклад, у Польщу.

До речі! Україна здатна зайняти провідні позиції на світовому ринку. Завдяки цьому в країні будуть створені нові підприємства, робочі місця, збільшаться надходження до бюджету, в країну додатково увійде валюта.

Виробництво твердого біопалива – є важливою нішею для України. Правильний підхід до розвитку галузі допоможе розвитку економіки

Тверде біопаливо: основні види та характеристики

Для виробництва продукції даного типу прийнято використовувати різні види органічної сировини:

 • лушпиння соняшнику;
 • лушпиння пшениці;
 • деревну тріску;
 • солому та стебла кукурудзи;
 • торф;
 • та ін.

Процес виробництва практично однаковий для всіх видів сировини. Послідовність етапів наступна:

 • підготовка сировини;
 • подрібнення;
 • доведення до необхідних показників вологості;
 • пресування;
 • охолодження.

Готова продукція відправляється на склад для зберігання. Високих вимог до складських приміщень немає – досить запобігти потраплянню вологи.

Аналіз ефективності

Споживання твердого біопалива стає все більш поширеним в Україні. Обумовлено це його високими показниками та характеристиками.

Порівняємо показники виділення тепла (в кілокалоріях) при згорянні одного кілограму гранул з різних видів сировини:

 • з деревної тріски – 4100;
 • з лушпиння соняшника – близько 4300;
 • з торфу – близько 2300;
 • з соломи – близько 3500.

Як бачимо, найбільше енергії виділяють гранули з деревини. Однак вони є і найбільш дорогими серед представлених. Тому, приймаючи рішення про те, який вид палива використовувати для обігріву приватного будинку, необхідно провести додаткові розрахунки.

Встановлено, що для опалення приватного будинку площею близько 120 квадратних метрів потрібні такі витрати:

 • при використанні природного газу – близько 90 гривень на добу;
 • пелет з лушпиння насіння соняшнику – від 40 до 55 грн/добу;
 • гранул з деревної тріски – від 50 до 60 гривень на добу;
 • звичайних дров – близько 40 грн/добу, але за умови, що рівень вологості дров не перевищує 20%.

Це дані – на зиму 2018 року. З них можна зробити висновок, що опалення газом найменш вигідне. Але й дрова вважати найбільш вигідними – помилково. Оскільки виникає багато додаткових питань, пов’язаних з:

 • транспортуванням;
 • зберіганням;
 • підкладенням до котла.

Сучасні котли, що працюють на пелетах, забезпечені автоматичною подачею, що суттєво спрощує їх експлуатацію.

Якщо ж говорити про те, який вид гранул купувати, слід враховувати логістику. Тобто, особливості доставки. Віддавати пріоритет тій продукції, яка виготовляється безпосередньо у регіоні проживання (якщо мова йде про приватного споживача) або ведення господарської діяльності (якщо мається на увазі компанія).

Аналізуємо споживання твердого біопалива в Україні: детальний огляд ринку

На момент написання статті нових даних на 2018 рік ще не було. Тому будемо спиратися на дослідження, проведені двома-трьома роками раніше.

Відповідно до представленої документації, у 2016 році в Україні було виготовлено майже 3.400.000 тонн твердого біопалива у нафтовому еквіваленті.

До відома! Нафтовий еквівалент – одиниця обліку біологічного палива. Загальноприйнятий показник.

Щорічне зростання профільного ринку у період з 2010 по 2016 роки становив близько 45% на рік. Щорічне зростання поставок первинної енергії з виготовленої продукції становить 35% щороку за вказаний вище період.

Основна частка українського ринку біологічного твердого палива розподілена між наступними видами «виробів»:

 • дрова;
 • гранули з деревини;
 • пелети з лушпиння соняшника;
 • брикети з біомаси, соломи.

Обсяги споживання твердого біопалива в Україні

Основна частина продукції експортується у європейські країни. Внутрішній ринок за даними на 2016 рік був ще не готовий до великих обсягів споживання. У 2017 році використання твердого біопалива українськими споживачами зростає. Відзначається, що на той період в країні функціонувало приблизно 1300 котелень, що використовують для отримання енергія деревину. І тільки близько 150 котелень, що працюють на сучасних видах біологічного палива. Якими є брикети та гранули, що виготовляються з відходів сільськогосподарської продукції.

Як відзначали аналітики, можливості українських виробників, що спеціалізуються на випуску пелетів і брикетів, дозволяють забезпечити функціонування електричних станцій загальною потужністю у 400 мегават. Однак на 2017 рік в Україні працювало лише шість біологічних теплоелектростанцій, сумарна потужність яких ледь сягала 40 мегават.

До відома! На цих ТЕС як паливо застосовували продукцію, отриману шляхом пресування лушпиння насіння соняшника.

Постійне зростання вартості природного газу, введення формули «Роттердам +» сприяло тому, що використання твердого біопалива зросло. Скрізь почали встановлювати твердопаливні котли. Як на комунальних котельнях, так і в приватних будинках.

Як відзначали у 2017 році фахівці та аналітики Біоенергетичних асоціації України, на «натуральних» видах палива працювало близько 10% котелень. Це понад 2.500.

Особливості розташування виробничих потужностей

При вивченні розташування виробничих потужностей підприємств було встановлено, що вони розміщені нерівномірно по країні. В основному – близько до бази сировини.

Зверніть увагу! В Україні працює багато невеликих підприємств, що продають продукцію не напряму споживачам, а трейдерам. Це ще одна проблема, що гальмує розвиток ринку.

Підприємства, що спеціалізуються на деревних гранулах – знаходяться в західних областях, на гранулах з лушпиння сільськогосподарських культур – в основному в центрі (саме тут працюють основні олійноекстракційні заводи).

Фабрики, діяльність яких спрямована на виробництво гранул з соломи, розосереджені по аграрним областям України. Але таких компаній не так вже й багато.

Як формується ціна

Обсяги споживання твердого біопалива в Україні

Будь-які довгострокові прогнози у даній сфері – сумнівні. Оскільки на розвиток галузі впливають різні аспекти. Зокрема, коливання вартості природного газу, вугілля, нафти.

В історії вже неодноразово були періоди, коли після падіння вартості традиційних вуглеводнів галузь біопалива приходила до невеликого занепаду. Але з черговим зростанням вартості нафти та газу знову починала активно розвиватися. Якщо спиратися на поточний стан енергетики в цілому, прогнози фахівців і аналітиків такі:

 • на даний час обсяг ринку твердого біопалива для населення становить близько 500.000 тонн на рік;
 • до 2035 року для опалення приватних будинків буде використовуватися щорічно більш 3.000.000 тонн.

Як електронна торгівля сприяє розвитку ринку біологічного палива

Для більш активного розвитку профільного ринку необхідна всебічна підтримка галузі. Зокрема, фахівці наполягають на необхідності створення профільної електронної платформи. ЇЇ мета – забезпечення рівних умов торгівлі. Що буде сприяти:

 • збільшенню конкуренції;
 • підвищенню якості продукції;
 • вирівнюванню вартості.

Оскільки на даний час постійні коливання вартості готової продукції призводять до нестабільної роботи профільних підприємств. Це негативно відбивається і на створенні сучасних тепло- та енергогенеруючих станцій, що працюють на твердому біологічному паливі.

Зверніть увагу! Аналіз ринку дозволив встановити, що ціна продукції, яка однакова за якістю в різних областях України істотно відрізняється.

Також негативний вплив на розвиток ніші надає нерегулярність поставок твердого біопалива. Деякі виробники періодично зривають поставки. В результаті чого споживачеві доводиться оперативно вирішувати проблеми, щоб уникнути простоїв об’єкта. Що тягне за собою додаткові фінансові витрати.

До відома! Деякі споживачі неодноразово піднімали питання низької якості палива. Це актуально у тих випадках, якщо купувати більш дешеву, не сертифіковану продукцію. Тому, якщо ви хочете бути впевнені у високому теплоутворенні пеллет, краще купувати сертифіковані відповідно до європейських стандартів.

Світовий досвід показує, що створення електронних майданчиків, бірж позитивно впливає на споживання твердого біопалива. Тому в Україні також важливо запустити роботу платформи. Однак її розробка вимагає зваженого підходу.

Зокрема, необхідно передбачити безліч глобальних і детальних питань. Важливо правильно підібрати оператора, на якого буде покладено кілька функцій:

 • гарантування однакових умов для всіх учасників ринку;
 • створення умов для роботи біржі;
 • ведення та підготовка звітності;
 • надання всієї необхідної інформації – про ціни, про учасників торгів і т.д .;
 • та багато іншого.

Зусиль для запуску роботи платформи потрібно докласти чимало. Однак вони будуть виправдані – оскільки ринок твердого біопалива стане активно розвиватися

Споживання твердого біопалива в Україні: підводячи підсумок

Українська компанія «Крона Імпульс» – один з лідерів українського ринку твердого біологічного палива. Ми виготовляємо його з ретельно відібраної сировини. Що дозволяє виготовляти дійсно високоякісну продукцію, яка характеризується високими показниками теплоутворення.

Завдяки нашій діяльності, обсяги споживання гранул, пелет, брикетів в Україні стають дедалі більше. Тільки за станом на 2018 рік ми забезпечували «пальним» понад 100 котелень в різних регіонах. Також здійснювали постачання палива за кордон. Що є підтвердженням якості виробів.

Продумана нашими співробітниками логістика гарантує оперативну поставку палива у різні регіони країни. Нами створено та обладнано за останнім словом техніки перевалочні та складські пункти по всій країні. Ми готові забезпечити щомісячні поставки до 20.000 тонн. Строго дотримуємося взяті на себе обов’язки. Ваш об’єкт не буде простоювати, вам не доведеться терміново шукати нового постачальника.

Залишилися питання? Хочете укласти договір про співпрацю? Зверніться до наших консультантів будь-яким зручним вам способом за контактами, представленими на сайті.

Форма заказа. UK
Feedback Popup. UK