Изображение_Оформлення твердопаливних котлів_2247
13.03.2019

Оформлення твердопаливних котлів

Твердопаливний котел – це пристрій, що працює за принципом «верхнього горіння» та дозволяє опалювати практично будь-яке приміщення. Щоб він працював, об’єкт, в якому знаходиться дана установка, повинна мати водяне опалення. Твердопаливні котли застосовуються для опалення різних приміщень:

  • приватних житлових будинків;
  • офісних приміщень;
  • складів;
  • теплиць;
  • сервісних станцій;
  • медичних і освітніх установ;
  • ясел, дитячих садків і шкіл;
  • гаражів і т.д.

Для твердопаливних котлів використовуються дрова, тирса, вугілля або торф. Спочатку матеріал завантажується всередину, після чого виконується подача кисню зверху вниз. Це дозволяє верхньому шару безперервно підтримувати горіння. Поступово вогонь доходить до дна, рівномірно спалюючи матеріал і виділяючи тепло. Подібна конструкція дозволяє контролювати весь процес і економно витрачати паливо. Крім цього, відходи у вигляді золи або сажі, що виникають в процесі горіння, значно скорочуються.

Ключовою особливістю твердопаливних котлів є те, що одна закладка матеріалу може безперервно горіти до двох годин, не потребуючи контролю або заміни. Одна порція палива складає приблизно 50 кілограм.

Особливості твердопаливних котлів

Перед переходом на альтернативне опалення слід зважити всі плюси та мінуси і визначити необхідність такого рішення. Котли на твердому паливі мають такі особливості:

  1. Працюють на різних видах сировини, в залежності від моделі. Найпоширеніші варіанти: торф, вугілля, дрова або тирса.
  2. Крім класичного варіанту існують двоконтурні моделі, призначені для подачі гарячої води, а не тільки опалення.
  3. Уважно вибирайте потужність пристрою, виходячи з площі будинку або квартири, а також індивідуальних побажань. Для опалення простору в 10 квадратних метрів заввишки не більше трьох метрів достатньо 1 кВт потужності.

Вибираючи модель, слід виходити з власних потреб і завдань, які вона буде виконувати. Крім цього, звертайте увагу на впізнаваність моделі, її рейтинг і відгуки. Віддавайте перевагу середнього цінового сегменту, не прагнете зайве заощадити. В такому випадку агрегат прослужить вам довгі роки.

Переваги твердопаливних котлів

Оформлення твердопаливних котлів

На сьогоднішній день твердопаливні котли користуються популярністю не тільки в місцях, де відсутня можливість провести класичне опалення. Багато жителів приватних будинків або власники орендованої площі бажають перейти на опалення твердим паливом. Цьому є кілька причин:

  1. Економія. Опалення за допомогою твердого палива відрізняється ціновою демократичністю, на відміну від того ж газового опалення. Низька вартість експлуатації агрегату пояснюється високим рівнем тепловіддачі.
  2. Екологічність. З огляду на те, що подібний спосіб опалення використовує природні ресурси, під час його спалювання навколишньому середовищу завдається шкоди набагато менше, ніж у випадку з газовим опаленням. У процесі згоряння знищиться до 99% палива, не утворюючи безліч відходів, що також не завдає шкоди екології.
  3. Простота у використанні. Котел можливо встановити своїми руками, а користуватися ним за призначенням абсолютно не важко. Крім цього, в якості палива підійде будь-який варіант: починаючи від дерева та закінчуючи гноєм.
  4. Автономність. Котел на твердому паливі дозволяє вам не залежати від електрики і газу. Маючи автономне джерело опалення, ви завжди зможете прогріти приміщення і не залежати від зовнішніх факторів.
  5. Широкий вибір. Сучасний ринок пропонує великий асортимент твердопаливних котлів. Ви зможете легко підібрати бажаний залежно від умов і потреб.

До особливостей подібного способу опалення можна віднести потребу в регулярному догляді за котлом, періодичного чищення топки та винесенні золи, а також дотриманні особливих умов для запобігання займання і нещасних випадків. Якщо поставитися до питання відповідально та вивчити всі нюанси – ви легко досягнете бажаного ефекту від агрегату без непередбачених обставин.

Догляд за агрегатом

На відміну від класичного опалення, альтернативний спосіб доставить трохи мороки. Для підтримки гарного стану котла необхідно регулярно здійснювати маніпуляції з його догляду.

Через горіння на стінках всередині котла осідає сажа, від якої необхідно регулярно позбавлятися. Варто сажі накопичитися і осісти шаром в декілька міліметрів – продуктивність роботи агрегату зменшиться на третину, що спричинить за собою значні збитки. Чистку варто проводити регулярно, в залежності від використовуваного палива:

  • при спалюванні дерева або вугілля – приблизно один раз на місяць;
  • пелети, торф або інший вид палива – раз в тиждень.

Чистка котла проводиться за допомогою кочерги, металевих щіток, йоржів і спеціальних засобів. Вимкніть свій пристрій, відкрийте димові заслінки (не забувши повернути їх у вихідне положення після збирання) і дочекайтеся повного остигання перед початком чистки.

Крім чищення відходів, слід регулярно міняти воду і раз на кілька років проводити комплексну очистку теплообмінника.

Пам’ятайте, що відповідальне ставлення до підтримки чистоти всередині твердопаливного котла забезпечує його надійність, довговічність і якість роботи.

Підготовка до встановлення твердопаливного котла

Оформлення твердопаливних котлів

 

Перед тим як оформити твердопаливний котел, подбайте про його встановлення. Місце, в якому буде знаходитися установка, потребує повної ізоляції. У зв’язку з тим, що в ньому буде відкритий вогонь, його необхідно додатково убезпечити. Якщо ви плануєте зробити установку в приміщенні, зробити це можна у такий спосіб:

  1. Огороджувальні конструкції навколо самого котла рекомендується герметизувати термостойкими фарбами. Також в захисті або оштукатурюванні потребують все мінеральні поверхні.
  2. Подбайте про підлогове покриття: рекомендується зробити покриття з цементу і піску, накрите плиткою.
  3. По стелі також краще пройтися термофарбою.
  4. Якщо ви встановлюєте котел у дерев’яному приміщенні, ретельно забезпечте його ґрунтовкою проти загорянь.

В якості матеріалу для котельні відмінно підійде вогнестійкий гіпсокартон, плитка з кераміки та спеціальні металеві панелі, що продаються у будівельному магазині. Врахуйте, що в комплекті з котлом йде супутнє обладнання (наприклад, теплоаккумулятор). Його необхідно встановити поруч з пристроєм. Подбайте про те, щоб для всього обладнання вистачило місця.

Вимоги до приміщення при установці твердопаливного котла

Котел на твердому паливі вважається пристроєм, здатним створити аварійну ситуацію при неправильній експлуатації. У зв’язку з цим, слід поставитися до правил установки обладнання з усією відповідальністю. Для успішного оформлення твердопаливного котла переконайтеся, що ви врахували наступні вимоги:

  • площа закритого приміщення становить більше 15 куб.м.;
  • висота стелі становить більше трьох метрів;
  • стіни оброблені вогнетривким або термоізоляційним матеріалом;
  • проведена вентиляція, діаметр витяжного отвору якої перевищує 13 см;
  • розрахована система втягування повітря для забезпечення котла киснем (залежно від параметрів пристрою);
  • в приміщенні встановлено димохід;
  • стяжка під твердопаливним котлом перевищує 5 см;
  • все пов’язане з електрикою обладнання знаходиться на землі;
  • вентилі знаходяться у вільному доступі.

Якщо в котельні знаходиться більше одного пристрою, кожне з них має мати індивідуальний димохід. Крім основних вимог, подбайте про місце для зберігання палива та іншого обладнання.

Нормативи по установці котла у приватному будинку

Приміщення, в якому стоїть обладнання, повинно відповідати таким нормам:

  • площа приміщення для котла потужністю менше 30 кВТ – від 7,5 куб. м;
  • 30 кВт-60 кВт – не менше 13,5 куб. м;
  • більше 60 кВт – не менше 15 куб. м;
  • підлога на відстані метра від кожної грані котла покрита листовим захисним матеріалом товщиною від 0,7 мм;
  • мінімальна площа установки скла навколо – 0,4 кв. м;
  • дистанція між стінами не менше 30 см, для лицьової сторони – від метра;
  • відстань від верхньої межі до стелі – від 1,5 м;
  • повітропровід, вхідний повітряний і витяжний отвори: не менше 15 кв. см для котла потужністю 30 кВт;
  • при наявності потужного теплогенератора параметри витяжних отворів складають від 20 кв. см.

Норми залежать від габаритів пристрою, приміщення, особливостей котла. Якщо ви плануєте розташувати твердопаливний котел у своєму будинку або дачі для власних потреб – врахуйте, що пристрої потужністю до 100 кВт не потребують оформлення. Таким чином, реєструвати твердопаливний котел потрібно тільки в разі, якщо ви збираєтеся використовувати його в цілях обігріву комерційних приміщень (магазинів, шкіл, музеїв, заводів, театрів і т.д.).

Документація для оформлення котла

Якщо потужність котла не досягає значення 100 кВт, вам не потрібно узгоджувати установку обладнання з котлонаглядом, як у випадку з габаритними агрегатами. Саме тому власники багатьох підприємств, переходячи на альтернативне енергозабезпечення, вважають за краще встановлювати кілька котлів сумарною потужності до 200 кВт замість одного надпотужного. Перелік документів до твердопаливного котла потужністю понад 100 кВт включає:

  1. Довідку про наявність сертифікації котла в країні проживання.
  2. Паспорт котла, найменування агрегату, рік виготовлення, завод і заводський номер.
  3. Технічні умови від інспекції, що займається енергозбереженням.
  4. Офіційна відмова від класичного опалення, затверджений представником центрального джерела теплопостачання.
  5. Затвердження розробки проекту Держнаглядохоронпраці, пожежною інспекцією та іншими організаціями, що видають технічні умови.
  6. Підготовка паперів зі схемою котельні, її проектуванням і компонуванням.
  7. Відомості про дату проведення техогляду, дата наступного опосвідчення.
  8. Розробка проекту оцінки впливу на навколишнє середовище (ОВНС): до необхідної організації надаються відомості про екологічні та технічні характеристики агрегату, а також про екологічний стан у місці планованої установки котла.
  9. Схвалення проекту ОВНС в необхідних організаціях (в Україні – Укренергопром і СЕС).

Заява з відмовою від класичного опалення разом з документами про сертифікацію та іншими паперами направляється в міжвідомчу комісію (МВК). Саме ця структура згодом приймає рішення про схвалення установки.

Процес реєстрації твердопаливного котла

Якщо ви збираєтеся встановити альтернативне опалення в комерційних підприємствах, вам слід офіційно його зареєструвати. Процес триває близько 2 місяців (залежить від індивідуальних параметрів) і вимагає деяких матеріальних вкладень. В цілому, процес оформлення котла можна умовно представити у вигляді декількох етапів:

  1. Звернення до проектної організації.
  2. Отримання свідоцтва, яке дозволить будівництво.
  3. Узгодження проекту з архітектурно-будівельним контролем.
  4. Звернення до Державної Архітектурно-Будівельної Інспекції, видача ними паперів.
  5. Початок будівельних робіт.
  6. Після закінчення процесу будівництва Бюро технічної інвентаризації видає паспорт агрегату.
  7. У ДАБК подається декларація, яка свідчить про закінчення будівництва.
  8. Державний реєстр видає вам право власності, після чого котельня може успішно експлуатуватися.

Вам слід оформити агрегат вищевикладеним способом тільки у тому випадку, якщо його габарити або потужність перевищують встановлені норми. Якщо ж ви плануєте встановити твердопаливний котел на власній дачі, в приватному будинку або іншій будівлі за містом – вам не потрібно буде  проходити безліч перевірок і готувати пакет паперів для установки та використання твердопаливного котла.

У процесі підготовки до установки устаткування не забувайте про правила безпеки. Врахувавши всі нюанси та особливості агрегату, а також відповідально ставлячись до купівлі та встановлення твердопаливного котла, ви отримаєте чудову альтернативу електричному опаленню з мінімальними витратами.

Форма заказа. UK
Feedback Popup. UK