Изображение_Опалювальний сезон_976
26.10.2018

Опалювальний сезон

Восени 2018 року опалювальний сезон в Україні стартує 15 жовтня. Про це ще на початку літа заявляли відповідальні особи. Зокрема, міністр Геннадій Зубко. Однак щороку населення з нетерпінням чекає цієї дати. Яка перестала бути «суворою» – нерідко в останні роки запуск опалювальних систем відкладався на кілька днів.

Обумовлено це тим, що на включення централізованої системи впливає і температура навколишнього повітря. Так, в нормативної документації присутній рядок, який вказує, що опалення необхідно включати в разі, коли середньодобова температура повітря на вулиці не перевищує позначки в 8 градусів за шкалою Цельсія.

Відносно приватних домоволодінь, в яких встановлені газові котли, слід згадати постанову КабМіну №74, прийняте в березні 2015 року. Згідно цього документа період дії пільгових цін на газ – з 1 жовтня по 30 квітня.

Зверніть увагу! Остаточне рішення про старт опалювального сезону приймається місцевою владою. Восени щодня проводяться спостереження за погодними умовами і температурою повітря. Як тільки вона знижується до зазначеної вище позначки, запускається централізована система опалення.

Однак є один виняток – в соціальних установах батареї стають теплими, коли всередині приміщення температура повітря падає нижче 16-ти градусів. Після цього керівництвом установи оформляється і подається відповідна заявка. Хоча потрібно визнати і той факт, що найчастіше керівники відкладають подачу заявок до останнього – це пов’язано з бажанням зекономити бюджет своєї організації.

Тарифи

Однією з основних тем, що обговорюються населенням України, є вартість природного газу. В останні роки ціна на нього постійно зростала. Зростання – суттєве. Що обумовлено і падінням курсу національної валюти – хоча від цього рядовим споживачам не легше. Адже рахунки за обігрів приміщення стали чи не космічними.

Якщо говорити безпосередньо про вартість природного газу, то сьогодні один куб блакитного палива обходиться майже в 7-м гривень. У квітні 2018 року був опублікований прогноз Міністерства економічного розвитку на чотири роки. У документі говориться, що ціна на природний газ в наступні три роки буде зростати ще на 20%. Зростання – щорічне! Природно, це призведе до зростання вартості централізованого опалення і гарячої води.

Вартість централізованого опалення в різних регіонах України

Якщо ціна природного газу однакова і для Києва, і для Дніпра, і для інших міст, то тарифи на централізоване опалення істотно відрізняються в залежності від конкретного регіону України.

Наприклад, за даними на січень 2018 року тариф на теплопостачання в Києві знизилися – замість 1414 гривень за Гкал в столиці платили 1355 гривень за Гкал. Наведена вартість для будинків з тепловими лічильниками. Для будинків, в яких лічильники не встановлені, тариф склав 31,55 гривень за квадратний метр житла замість 32,91 гривень за кв.м.

Опалювальний сезон

Найвищі тарифи були в наступних регіонах:

 • в Харківській області – на 20% вище середнього значення;

 • в Чернігівській області – майже на 19% вище середнього значення;

 • у Волинській та Рівненській областях – на 9,4% вище за середні показники по країні.

З огляду на все сказане вище, стає зрозуміло, що українці прагнуть знайти легальні шляхи зниження витрат на оплату рахунків за природний газ і централізований обігрів житла.

Субсидія, як порятунок?

Перший час після початку активного росту тарифів вижити в опалювальний сезон допомагали субсидії. Уряд прийняв спрощений порядок призначення «допомоги». Це дозволило багатьом українцям оптимізувати свої витрати і не так болісно реагувати на зростання цін.

Однак починаючи з 2017 року правила почали міняти, робити їх більш строгими, жорсткими. Постійно додаються нововведення. Вони призводять до того, що субсидії позбавляється все більше українців. Перед ними стоїть завдання знайти ефективні способи опалення житла з мінімально можливими витратами.

Альтернативи: як бути і що робити

Відразу ж варто визнати – «запустити» енергоефективне опалення в приватному житлі набагато простіше, ніж в багатоквартирному будинку. Для цього достатньо провести ряд дій:

 • утеплити будинок;

 • замінити вікна;

 • встановити новий ефективний котел.

Відносно котла – мова йде не тільки про економічне газове обладнання. Ні, слід орієнтуватися на твердопаливні котли тривалого горіння, що працюють на наступних видах «пального»:

 • дровах;

 • вугіллі;

 • пеллетах і т.д.

Як ще один варіант – це використання універсальних котлів, що працюють, як на газі, так і на твердому паливі. Вони дозволяють уникнути залежності від певного виду «енергоносіїв».

Як бути жителям багатоквартирних будинків

А ось впровадити енергоефективне опалення мешканцям багатоквартирних будинків не так вже й просто. Особливо, якщо мова йде про старi будівлi, з вертикальною розводкою опалювальної системи. В такому випадку не вдасться поставити навіть звичайні температурні регулятори на батареї.

Опалювальний сезон

Оскільки їх використання призведе до того, що користувач буде регулювати рівень нагріву батарей не тільки у себе в квартирі, але і у всього стояка. Та й сенсу в даній дії не буде:

 • по-перше, загальдомовий лічильник, якщо такий є, встановлюється на вході магістральної труби в підвалі, а тому ви все одно будете платити за показниками лічильника;

 • по-друге, навіть якщо приладу обліку тепла немає, вам будуть нараховувати оплату в залежності від площі квартири і без обліку використання терморегуляторів.

Навіть просте утеплення квартири і заміна вікон в таких будинках не призводить до зниження суми в платіжках. Хоча підвищує рівень комфорту в квартирі в холодні періоди року.

Зверніть увагу! У новобудовах з питаннями обігріву квартир все набагато простіше. Тут передбачена горизонтальна розводка системи, з індивідуальними лічильниками. Тому кожен власник квартири сам регулює рівень прогріву радіаторів. Відповідно, від цього залежить рівень оплати.

Як бути в такому випадку, коли субсидія не призначається, а платити повний тариф від теплових мереж немає можливостей або бажання? Слід розглянути варіант установки автономного або індивідуального опалення.

Автономне опалення: особливості процедури і вартість переходу

В Україні зробити індивідуальне опалення в окремій квартирі вiдносно складно. Існують певні заборони і обмеження. Не у всіх будинках взагалі є можливість установки автономних приладів для обігріву приміщення.

Законодавство постійно змінюється, вносяться різні доповнення та поправки. Наприклад, в 2017 році був прийнятий новий ЗУ, в якому говориться, що підключити індивідуальний прилади можна тільки в двох випадках:

 • якщо в будинку вже понад 50% квартир перейшли на «автономку» раніше, коли обмежень не було;

 • якщо абсолютно всі мешканці будинку вирішили підключити «автономку».

Як бачите, і перший, і другий варіант малоймовірні. Хоча ми не будемо заглиблюватися в Закони – можливо, на момент прочитання статті вони знову поміняються.

Зверніть увагу! Обмеження були введені після того, як багато людей перейшли на самостійний обігрів квартир. Перехід передбачає відключення від загальної системи, через це почалися порушення в її роботі. Адже спочатку внутрішньо будинкові мережі проектувалася на всі квартири і вихід тільки однією з «схеми» здатний провести до погіршення подачі тепла в інші житла.

Але коротко розповімо, які варіанти індивідуального опалення в багатоквартирних будинках існують.

Якщо все ж отримати дозвіл вдалося, необхідно визначитися з енергоносієм. Для окремого житла в багатоквартирному будинку варіантів небагато. Точніше – всього два:

 • традиційний газ;

 • електрика.

До речі! Тепловий насос – не підходить. Це відмінний варіант для приватного будинку, але не для багатоквартирного. Твердопаливний або універсальний сучасний котел – тільки в тому випадку, якщо всі мешканці будинку вирішили відмовитися від централізованої подачі тепла.

Якщо в квартирі спочатку була передбачена газова колонка, це суттєво спростить процес установки котла. Якщо колонки не було – з’являються додаткові труднощі, адже потрібно буде провести ряд додаткових процедур.

Другий варіант – використання електроенергії. Однак він також далеко не завжди актуальний. Адже багато будинків зводилися давно, проводка в них не просто стара – вона з самого початку не була розрахована на високі потужності. Проводка вже і так страждає від великої кількості сучасних електричних приладів – мікрохвильових печей, електрочайників, бойлерів і т.д. І вже точно не витримає електричну установку для обігріву.

Після вибору енергоносія створюється проект. У ньому враховуються всі аспекти:

 • площа квартири;

 • потужність обігрівальних приладів;

 • розводка мережі і багато іншого.

Проект розробляється професіоналами, які знають всі особливості робіт даного типу. Тільки вони знають, як забезпечити не просто енергоефективне опалення, але і повністю безпечне.

Зверніть увагу! У проекті має бути описана процедура демонтажу старої системи. Вказується, що стояки, що проходять через квартиру, ні в якому разі чіпати не можна.

У новій розводці прописуються нові радіатори з терморегуляторами. Вибір котла, якщо мова йде про газову «автономки», здійснюється в кожному окремому випадку індивідуально. Також детально прописується особливість його підключення.

Зверніть увагу! Котел бажано підключити до джерела безперебійного живлення. Адже в багатоквартирних будинках вiдносно часто відключають подачу електрики.

Рекомендується вибирати двоконтурні котли – тоді можна буде відмовитися не тільки від централізованого опалення, але і від централізованого гарячого водопостачання.

Вартість переходу стартує від 1000 доларів і нічим не обмежена – в залежності від розміру приміщення, проекту, типу обладнання і т.д.

У тривалій перспективі: як бути споживачам?

Щоб опалювальний сезон не викликав головного болю і не виснажував гаманець, в тривалій перспективі рекомендується переходити на сучасні або навіть інноваційні методи обігріву:

 • теплові насоси;

 • біопаливо;

 • а також комбінування різних методів.

Хоча, звичайно ж, створити енергоефективне опалення вдасться не в кожному будинку. В ідеалі необхідно вирішувати дану проблему ще на етапах проектування і будівництва нового будинку.

Форма заказа. UK
Feedback Popup. UK