
Переробка соняшника в брикети
При виробництві альтернативного палива одним з основних напрямків є переробка соняшнику в брикети. Лушпиння цієї культури – недорога сировина. Багато комбінатів, що переробляють насіння соняшнику, готові віддати лушпиння за безцінь, аби позбавити себе від необхідності утилізувати її.
Виготовлені з соняшнику брикети характеризуються високими показниками теплоутворення. При горінні вони практично не забруднюють атмосферу. Та й котли не вимагають частого чищення.
Серед інших позитивних характеристик даного виду біологічного твердого палива виділяються:
- прийнятна вартість;
- довгий термін горіння;
- простота транспортування і зберігання;
- чистота приміщення з котлом.
З огляду на постійне зростання традиційних вуглеводнів, проблеми з поставками газу і вугілля (через агресивну і войовничу політику північного сусіда), в Україні все більше підприємств, комунальних котелень та приватних домоволодінь переходять на альтернативні джерела енергії.
Переробка соняшника в брикети: як організований процес виробництва
Детально розглянемо процес виробництва брикетів з лушпиння соняшнику. Дана продукція, в залежності від обладнання, може бути різної форми:
- циліндр;
- цегла;
- шестикутник з отвором посередині.
Стандартних розмірів у виробів даного типу немає, проте кожен виробник намагається виготовляти брикети приблизно однакових габаритів.
При визначенні якості продукції, що випускається враховується цілий ряд параметрів, серед яких основним показником є щільність – чим більше, тим краще і вище показник калорійності. Ось приблизні показники:
- щільність в межах 700 кілограм на метр кубічний – калорійність продукції не менше 12, але і не більше 14 МДж на кілограм;
- щільність в межах 1300 кілограм на метр кубічний – калорійність в середньому 27-28 МДж на кілограм
Етапи процесу виробництва
Весь виробничий процес передбачає кілька етапів:
- закупівля і підвезення сировини;
- подрібнення лушпиння;
- висушування;
- при необхідності – додаткове подрібнення;
- водопідготовка;
- подача сировини в прес і пресування при певній температурі;
- охолодження спресованої продукції;
- подальше фасування та пакування;
- транспортування на склад.
Щоб у вас було повне уявлення про всі особливості виробництва брикетів з лушпиння соняшнику, розглянемо кожен етап докладніше.
- Закупівля і підвезення сировини. Закупівля лушпиння здійснюється на підприємствах, що спеціалізуються на переробці сільгосппродукції.
- Подрібнення. Зазвичай для лушпиння, на відміну від деревної тирси, особливого подрібнення не вимагається. Вона і так досить дрібна. Але все залежить від особливостей виробництва конкретного підприємства. Хоча подрібнення більш характерно виробництва паливних гранул, а при випуску брикетів в деяких випадках можна обійтися і без цього етапу.
Зверніть увагу! Подрібнення сировини необхідно для зменшення енергетичних витрат на його сушку. Чим воно дрібніше – тим швидше і краще сушиться.
- Висушування. Оптимальні показники вологості перед пресуванням – в межах 10%. Можливі відхилення не більше 2% в будь-яку сторону. Якщо спочатку вологість сировини вище, то його сушать. Якщо нижче зазначених показників – зволожують. Сушарки бувають двох видів – стрічкові і барабанні. Перший вид – дорожче, але вони ефективніше і безпечніші в роботі.
- Додаткове подрібнення. Даний етап є необхідним у тому випадку, якщо розмір фракції занадто великий. Хоча, повторимося, лушпиння соняшника це звичайно не стосується. Воно може самостійно зламатися в процесі пресування.
- Водопостачання. Якщо показники вологості менше 8%, буде потрібно провести додаткове зволоження. Оскільки продукція буде погано пресувати, отримані брикети – будуть розсипатися і розпадатися через недостатню щільності. Для зволоження прийнято використовувати спеціалізовані шнекові пристрої, що подають, в залежності від технології, або воду, або пар.
Зверніть увагу! Деякі виробники використовують парове зволоження старого сировини. Однак з нього все одно не вдається отримати продукцію належної якості.
- Пресування. При пресуванні використовуються, в залежності від обладнання, два типи пресів – шнековий або поршневий.
Особливість роботи поршневого преса полягає в циклічності. Кожен «крок» або хід поршня продавлюється дозовані обсяги матеріалу через спеціальний отвір. Такі преси коштують не так дорого, що і робить їх найбільш поширеними.
Шнекове пресування має свої особливості. Подібне обладнання набагато легше, адже в ньому не використовуються великі поршні, міцні маховики. Процес видачі продукції – безперервний. Так що обов’язково потрібно її розрізати на частини потрібного розміру. Перевага обладнання даного типу полягає в тому, що воно тихіше, ніж поршневі, адже в ньому немає ударних навантажень. Але є і певні недоліки – підвищене споживання і відносно швидкий знос.
- Охолодження. Оскільки процес пресування передбачає використання високих температур – в деяких випадках до 350 градусів – обов’язковим етапом є охолодження створених брикетів.
7 – 8. Фасовка і упаковка, транспортування на склад. Після фасування підготовленої продукції вона транспортується на склад. Особливих вимог до зберігання немає – досить просто захистити від можливих опадів і намокання.
Відсутність хімічних і синтетичних сполучних компонентів
Переробка соняшника в брикети виключає використання сполучних синтетичних і хімічних компонентів. У рослинних відходах є природний сполучний матеріал – лігнін.
Висока температура при пресуванні призводить до легкого оплавлення поверхні брикетів. Вона стає гладкою. Сама продукція – більш міцною, щільною. Це дуже важливо, особливо для транспортування. Брикети не ламаються, не кришаться, витримують невеликі механічні пошкодження.
Різні види брикетів
Брикети розподіляються на окремі групи в залежності від використовуваної сировини і від їх форми.
Крім відходів соняшнику для їх виробництва прийнято використовувати такі види сировини:
- деревну тирсу, стружку, кору і т.і .;
- залишки МДФ, фанери і т.п. (Зазвичай, залишаються на меблевих фабриках);
- солому;
- лушпиння пшениці, інших злакових культур;
- очерет;
- папір, картон і т.і.
Форма буває трьох видів, а залежно від особливостей пресування і використовуваного обладнання:
- у формі циліндра;
- у формі цегли;
- екструдерні.
У формі циліндра
Дана продукція виготовляється на ударно-механічних пресах. Видається безперервної «стрічкою», але зазвичай розрізається на невеликі шайби. Можлива порізка на полена – залежить як від самого виробника, так і від клієнта, якому на замовлення виготовляють брикети.
До речі! Циліндричні брикети відрізняються підвищеною щільністю. Вони затребувані в європейських країнах – в Скандинавських державах, в Італії, в Німеччині, в Великобританії і т.д.
Переріз циліндра може бути фактично будь-яким:
- круглий;
- квадратний;
- багатокутний.
Переріз залежить від запиту клієнта. Всередині циліндра зазвичай передбачено скрізний отвір, але його може і не бути.
У формі цегли
По суті, це та ж цеглинка, але тільки кути у нього скошені. Виготовляють на гідравлічних пресах. Кінцеві габарити цеглинки безпосередньо залежать від пухкості вхідної сировини, а також показників тиску при пресуванні.
Такі вироби користуються підвищеним попитом на українському ринку. Хоча їх також закуповують і європейські споживачі.
Екструдерні
Характерна особливість:
- обов’язковий отвір всередині;
- обпалена поверхня.
Особливості виробництва виробів даного типу полягає в обов’язковому нагріванні сировини до 350 градусів і пресування шнековим верстатом. Висока температура забезпечує опалення верхньої поверхні. Вона стає гладкою, міцною. Це позитивно відбивається на транспортуванні виробів.
Ще однією зручністю є те, що вони не залишають скалок, не травмують руки. Тому їх можна завантажувати в топку руками. Великим попитом користуються в Латвії, Литві, Естонії.
Порівняння брикетів з іншими видами палива
В середньому одна тонна паливних брикетів дозволяє отримувати до 17 тисяч МДж енергії. Для вироблення такої ж кількості енергії знадобиться:
- 1600 кілограм звичайних дров;
- більше 450 кубометрів газу;
- близько 500 літрів дизельного палива;
- майже 700 літрів мазуту;
- близько 1000 вугілля.
Як бачимо, такий вид палива дійсно виправданий економічно. Розрахувати на скільки саме вигідно, ви можете самостійно, орієнтуючись на ціну різних видів палива.
Зверніть увагу! Брикети з лушпиння соняшника можуть використовуватися у всіх твердопаливних котлах.
Ще однією перевагою продукції є те, що вироби довго горять, але й продовжують виділяти тепло і під час тління, коли активна фаза горіння закінчилася.
Замовити брикети оптом
Тепер ви знаєте, що є переробка соняшнику в брикети і як саме виготовляється даний вид альтернативного палива.
Українська компанія «Крона Імпульс» працює на профільному ринку вже багато років, займаючи одні з лідируючих позицій. Ми працюємо на благо країни, забезпечуючи її енергетичну незалежність. Вже сьогодні ми поставляємо альтернативне паливо на більш ніж 100 котелень і в багато приватних та домашніх господарства.
Виникли питання? Не знаєте, який саме вид палива вибрати? Хочете уточнити вартість і можливість виробництва брикетів на замовлення? Звертайтеся до наших консультантів – вони дадуть відповідь на всі питання, допоможуть підібрати оптимальний варіант твердого біопалива.
Ми організовуємо доставку в усі регіони України. Щомісяця готові відправляти до 20 тисяч тонн палива. Нами продумана логістика, в різних частинах країни розташовані склади і перевалочні пункти – це спрощує доставку, робить її більш оперативною. Тому ваші котельні не будуть простоювати. Ми суворо дотримуємося взятих на себе зобов’язань і гарантуємо поставки чітко за графіком.