Изображение_Переробка соняшника в брикети_1139
14.11.2018

Переробка соняшника в брикети

При виробництві альтернативного палива одним з основних напрямків є переробка соняшнику в брикети. Лушпиння цієї культури – недорога сировина. Багато комбінатів, що переробляють насіння соняшнику, готові віддати лушпиння за безцінь, аби позбавити себе від необхідності утилізувати її.

Виготовлені з соняшнику брикети характеризуються високими показниками теплоутворення. При горінні вони практично не забруднюють атмосферу. Та й котли не вимагають частого чищення.

Серед інших позитивних характеристик даного виду біологічного твердого палива виділяються:

 • прийнятна вартість;
 • довгий термін горіння;
 • простота транспортування і зберігання;
 • чистота приміщення з котлом.

З огляду на постійне зростання традиційних вуглеводнів, проблеми з поставками газу і вугілля (через агресивну і войовничу  політику північного сусіда), в Україні все більше підприємств, комунальних котелень та приватних домоволодінь переходять на альтернативні джерела енергії.

Переробка соняшника в брикети: як організований процес виробництва

Детально розглянемо процес виробництва брикетів з лушпиння соняшнику. Дана продукція, в залежності від обладнання, може бути різної форми:

 • циліндр;
 • цегла;
 • шестикутник з отвором посередині.

Стандартних розмірів у виробів даного типу немає, проте кожен виробник намагається виготовляти брикети приблизно однакових габаритів.

При визначенні якості продукції, що випускається враховується цілий ряд параметрів, серед яких основним показником є ​​щільність – чим більше, тим краще і вище показник калорійності. Ось приблизні показники:

 • щільність в межах 700 кілограм на метр кубічний – калорійність продукції не менше 12, але і не більше 14 МДж на кілограм;
 • щільність в межах 1300 кілограм на метр кубічний – калорійність в середньому 27-28 МДж на кілограм

Етапи процесу виробництва

Весь виробничий процес передбачає кілька етапів:

 • закупівля і підвезення сировини;
 • подрібнення лушпиння;
 • висушування;
 • при необхідності – додаткове подрібнення;
 • водопідготовка;
 • подача сировини в прес і пресування при певній температурі;
 • охолодження спресованої продукції;
 • подальше фасування та пакування;
 • транспортування на склад.

Щоб у вас було повне уявлення про всі особливості виробництва брикетів з лушпиння соняшнику, розглянемо кожен етап докладніше.

Переробка соняшника в брикети

 1. Закупівля і підвезення сировини. Закупівля лушпиння здійснюється на підприємствах, що спеціалізуються на переробці сільгосппродукції.
 2. Подрібнення. Зазвичай для лушпиння, на відміну від деревної тирси, особливого подрібнення не вимагається. Вона і так досить дрібна. Але все залежить від особливостей виробництва конкретного підприємства. Хоча подрібнення більш характерно виробництва паливних гранул, а при випуску брикетів в деяких випадках можна обійтися і без цього етапу.

Зверніть увагу! Подрібнення сировини необхідно для зменшення енергетичних витрат на його сушку. Чим воно дрібніше – тим швидше і краще сушиться.

 1. Висушування. Оптимальні показники вологості перед пресуванням – в межах 10%. Можливі відхилення не більше 2% в будь-яку сторону. Якщо спочатку вологість сировини вище, то його сушать. Якщо нижче зазначених показників – зволожують. Сушарки бувають двох видів – стрічкові і барабанні. Перший вид – дорожче, але вони ефективніше і безпечніші в роботі.
 2. Додаткове подрібнення. Даний етап є необхідним у тому випадку, якщо розмір фракції занадто великий. Хоча, повторимося, лушпиння соняшника це звичайно не стосується. Воно може самостійно зламатися в процесі пресування.
 3. Водопостачання. Якщо показники вологості менше 8%, буде потрібно провести додаткове зволоження. Оскільки продукція буде погано пресувати, отримані брикети – будуть розсипатися і розпадатися через недостатню щільності. Для зволоження прийнято використовувати спеціалізовані шнекові пристрої, що подають, в залежності від технології, або воду, або пар.

Зверніть увагу! Деякі виробники використовують парове зволоження старого сировини. Однак з нього все одно не вдається отримати продукцію належної якості.

 1. Пресування. При пресуванні використовуються, в залежності від обладнання, два типи пресів – шнековий або поршневий.

Особливість роботи поршневого преса полягає в циклічності. Кожен «крок» або хід поршня продавлюється дозовані обсяги матеріалу через спеціальний отвір. Такі преси коштують не так дорого, що і робить їх найбільш поширеними.

Шнекове пресування має свої особливості. Подібне обладнання набагато легше, адже в ньому не використовуються великі поршні, міцні маховики. Процес видачі продукції – безперервний. Так що обов’язково потрібно її розрізати на частини потрібного розміру. Перевага обладнання даного типу полягає в тому, що воно тихіше, ніж поршневі, адже в ньому немає ударних навантажень. Але є і певні недоліки – підвищене споживання і відносно швидкий знос.

 1. Охолодження. Оскільки процес пресування передбачає використання високих температур – в деяких випадках до 350 градусів – обов’язковим етапом є охолодження створених брикетів.

7 – 8. Фасовка і упаковка, транспортування на склад. Після фасування підготовленої продукції вона транспортується на склад. Особливих вимог до зберігання немає – досить просто захистити від можливих опадів і намокання.

Відсутність хімічних і синтетичних сполучних компонентів

Переробка соняшника в брикети виключає використання сполучних синтетичних і хімічних компонентів. У рослинних відходах є природний сполучний матеріал – лігнін.

Висока температура при пресуванні призводить до легкого оплавлення поверхні брикетів. Вона стає гладкою. Сама продукція – більш міцною, щільною. Це дуже важливо, особливо для транспортування. Брикети не ламаються, не кришаться, витримують невеликі механічні пошкодження.

Різні види брикетів

Брикети розподіляються на окремі групи в залежності від використовуваної сировини і від їх форми.

Крім відходів соняшнику для їх виробництва прийнято використовувати такі види сировини:

 • деревну тирсу, стружку, кору і т.і .;
 • залишки МДФ, фанери і т.п. (Зазвичай, залишаються на меблевих фабриках);
 • солому;
 • лушпиння пшениці, інших злакових культур;
 • очерет;
 • папір, картон і т.і.

Форма буває трьох видів, а залежно від особливостей пресування і використовуваного обладнання:

 • у формі циліндра;
 • у формі цегли;
 • екструдерні.

У формі циліндра

Дана продукція виготовляється на ударно-механічних пресах. Видається безперервної «стрічкою», але зазвичай розрізається на невеликі шайби. Можлива порізка на полена – залежить як від самого виробника, так і від клієнта, якому на замовлення виготовляють брикети.

До речі! Циліндричні брикети відрізняються підвищеною щільністю. Вони затребувані в європейських країнах – в Скандинавських державах, в Італії, в Німеччині, в Великобританії і т.д.

Переріз циліндра може бути фактично будь-яким:

 • круглий;
 • квадратний;
 • багатокутний.

Переріз залежить від запиту клієнта. Всередині циліндра зазвичай передбачено скрізний отвір, але його може і не бути.

У формі цегли

По суті, це та ж цеглинка, але тільки кути у нього скошені. Виготовляють на гідравлічних пресах. Кінцеві габарити цеглинки безпосередньо залежать від пухкості вхідної сировини, а також показників тиску при пресуванні.

Такі вироби користуються підвищеним попитом на українському ринку. Хоча їх також закуповують і європейські споживачі.

Екструдерні

Характерна особливість:

 • обов’язковий отвір всередині;
 • обпалена поверхня.

Особливості виробництва виробів даного типу полягає в обов’язковому нагріванні сировини до 350 градусів і пресування шнековим верстатом. Висока температура забезпечує опалення верхньої поверхні. Вона стає гладкою, міцною. Це позитивно відбивається на транспортуванні виробів.

Ще однією зручністю є те, що вони не залишають скалок, не травмують руки. Тому їх можна завантажувати в топку руками. Великим попитом користуються в Латвії, Литві, Естонії.

Порівняння брикетів з іншими видами палива

В середньому одна тонна паливних брикетів дозволяє отримувати до 17 тисяч МДж енергії. Для вироблення такої ж кількості енергії знадобиться:

 • 1600 кілограм звичайних дров;
 • більше 450 кубометрів газу;
 • близько 500 літрів дизельного палива;
 • майже 700 літрів мазуту;
 • близько 1000 вугілля.

Як бачимо, такий вид палива дійсно виправданий економічно. Розрахувати на скільки саме вигідно, ви можете самостійно, орієнтуючись на ціну різних видів палива.

Зверніть увагу! Брикети з лушпиння соняшника можуть використовуватися у всіх твердопаливних котлах.

Переробка соняшника в брикети

Ще однією перевагою продукції є те, що вироби довго горять, але й продовжують виділяти тепло і під час тління, коли активна фаза горіння закінчилася.

Замовити брикети оптом

Тепер ви знаєте, що є переробка соняшнику в брикети і як саме виготовляється даний вид альтернативного палива.

Українська компанія «Крона Імпульс» працює на профільному ринку вже багато років, займаючи одні з лідируючих позицій. Ми працюємо на благо країни, забезпечуючи її енергетичну незалежність. Вже сьогодні ми поставляємо альтернативне паливо на більш ніж 100 котелень і в багато приватних та домашніх господарства.

Виникли питання? Не знаєте, який саме вид палива вибрати? Хочете уточнити вартість і можливість виробництва брикетів на замовлення? Звертайтеся до наших консультантів – вони дадуть відповідь на всі питання, допоможуть підібрати оптимальний варіант твердого біопалива.

Ми організовуємо доставку в усі регіони України. Щомісяця готові відправляти до 20 тисяч тонн палива. Нами продумана логістика, в різних частинах країни розташовані склади і перевалочні пункти – це спрощує доставку, робить її більш оперативною. Тому ваші котельні не будуть простоювати. Ми суворо дотримуємося взятих на себе зобов’язань і гарантуємо поставки чітко за графіком.

Форма заказа. UK
Feedback Popup. UK