Изображение_Правильна заготівля сировини_2807
31.07.2019

Правильна заготівля сировини

Якісне тверде біопаливо відповідає встановленим вимогам і нормам. Щоб досягати їх, необхідна правильна заготівля сировини. Тільки в такому випадку можна буде отримати пелети та гранули, брикети, що здатні забезпечувати високий рівень теплоутворення.

У цій статті ми розглянемо основні вимоги, які пред’являються до сировини, та розповімо про «нестандартні» види продукції, що виготовляються з альтернативної вторсировини.

З чого виготовляють пелети і брикети

Тверде біопаливо все активніше використовується на профільному ринку. Воно стало ідеальною альтернативою:

 • природному газу;
 • вугіллю;
 • традиційним дровам і т.д.

Затребуваність обгрунтована прийнятною ціною, високим рівнем теплоутворення та простотою використання.

Зверніть увагу! Пелети, гранули, брикети характеризуються тривалим горінням. Тому завантажувати їх до котла потрібно не так часто, як інші види твердого «пального». Крім того, існують сучасні автоматичні твердопаливні котли.

Серед інших переваг варто виділити:

 • простоту зберігання – не потрібні особливі умови, достатньо захистити від вологи, води, опадів;
 • екологічність – не виділяють шкідливих речовин.

Для виробництва використовують різні органічні відходи, що здатні виділяти багато енергії. Найчастіше – це відходи сільськогосподарської та деревообробної промисловості:

 • тирса;
 • лушпиння соняшника;
 • лушпиння пшениці та інших злакових культур;
 • солома і сіно;
 • та багато іншого.

Наприклад, іноді для пресування беруть залишки паперу, картону. Є ряд трав, які вирощують спеціально для виготовлення біологічного палива – міскантус.

Найчастіше кожен вид вторсировини використовується окремо. Тобто, не можна виготовляти продукцію, що складається з соломи та тирси або лушпиння і сіна. Таке змішування негативно позначається на кінцевій якості – міцності, щільності, теплоутворенні.

Виняток! Іноді бувають винятки, коли матеріали змішуються. Про них – читайте нижче.

Навіть різні породи дерев вважають за краще не змішувати. Окремо пресують тирса дуба, сосни та іншої деревини.

Заготівля сировини: які вимоги до неї пред’являються

На етапі підготовки закладається кінцева якість. Тому заготівля сировини для біопалива настільки важлива – це один з основних етапів. Розповімо докладніше про всі нормативи.

1. Вологість

Все залежить від типу сировини. Показник може відрізнятися для лушпиння і деревини. Однак в середньому він коливається від 8 до 15%.

Найчастіше необхідно проводити підсушування. Але в окремих випадках – додаткове зволоження. Воно не передбачає обливання водою – є спеціальна технологія обробки паром, що підвищує вологість до потрібних параметрів.

2. Зольність

Під цим поняттям мається на увазі обсяг незгорілих залишків. Чим менше зольність, тим більше продукції згорає і, відповідно, більше тепла виділяється.

Крім того! При високих показниках зольності занадто швидко забруднюються димохід і топкова камера. Їх необхідно часто чистити, що створює певні незручності.

Наприклад, відмінні пелети, що відповідають EN Plus A-2, залишають після себе тільки 1% золи. Якщо мова йде про стандарт EN Plus A-1, то показник зольності сягає не більше 0,7%.

3. Хімічні складові

Заготівля сировини передбачає контроль цього показника. Має міститися якомога менше таких речовин і з’єднань, як:

 • сірка;
 • хлор;
 • азот та інші хімічні сполуки.

У країнах Європейського Союзу серйозно посилили норми щодо викиду отруйних речовин в атмосферу. Тому там суворо контролюють біологічне паливо, яке надходить з інших країн.

4. Розмір фракції

Даний параметр не настільки важливий, оскільки часто перед пресуванням матеріали додатково подрібнюються. Для цього передбачено окремий етап, який передбачає використання особливих дробарок.

Розмір фракції зазвичай становить до 3 міліметрів. Максимальний діаметр – 2 міліметри. Але все залежить від типу сировини, що використовується, а також особливостей пресувального верстата. Можливі й великі фракції.

5. Енергетична цінність

Головною споживчою характеристикою готової продукції є рівень теплоутворення – скільки саме тепла виділяється.

На показник впливає кілька складових. В тому числі, «свіжість» матеріалу. Наприклад, деревина з ознаками гниття має не настільки великий потенціал, як щільна і міцна. Або лушпиння соняшника, яке зазнало вплив цвілі – воно також втрачає свій потенціал.

6. Придатність для пресування

Не вся вторсировина однаково придатна для пресування. Деяку – легко стиснути та сформувати з неї гранули, брикети. Іншу – слід заздалегідь готувати, що тягне за собою збільшення собівартості продукції.

7. Ціна

Заготівля сировини обов’язково передбачає врахування і такого показника, як його вартість. Оскільки занадто висока ціна призводить до більш високої вартості кінцевого продукту. А далеко не завжди в такій ситуації він буде конкурентним на ринку. Економічна доцільність – ось про що слід пам’ятати, коли купується сировина.

Заготівля сировини: де її беруть

Є кілька варіантів. Наприклад, закупівлю проводиться:

 • на лісопилках;
 • на меблевих фабриках;
 • на інших підприємствах, що займаються переробкою та обробкою деревини.

Також можуть скуповуватися обрізки гілок, дерев, що з’являються в результаті санітарного догляду за зеленими насадженнями в межах міста.

Лушпиння соняшника закуповується на олійноекстракційних підприємствах. Довгі роки воно було явною проблемою для виробників рослинної олії. Оскільки лушпиння:

 • виділяло неприємний запах;
 • характеризувалося високою пожежною небезпекою;
 • в силу своєї малої ваги, але великого обсягу вимагало багато витрат для утилізації.

Зараз проблема практично вирішена. Сировина йде на виробництво високоякісного пального для котельних і приватних будинків.

Інші види агросировини також закуповуються на профільних переробних підприємствах, безпосередньо у фермерів.

Деякі виробники, що використовують альтернативні матеріали, займаються самостійним вирощуванням та збиранням. Це стосується випадків, коли використовуються торф, спеціальні трави, очерет і багато іншого.

Найчастіше виробники «пального» для твердопаливних котлів мають своїх перевірених постачальників. З ними працюють протягом багатьох років. Це зручно та вигідно для двох сторін. Довірчі партнерські відносини дозволяють одним отримувати перевірені матеріали за доступними цінами, другим – продавати непотрібні їм залишки, не витрачаючись на їх утилізацію і отримуючи додатковий дохід.

Різні види твердого біопалива та особливості його виробництва

Правильна заготівля сировини

У цьому розділі ми розповімо про різні види твердого «пального», виготовленого з біологічних матеріалів.

Деревне паливо

Для виготовлення використовують не тільки тирсу, але й інші подібні відходи:

 • стружка і тирса, що залишаються після розпилювання дерева, лісоматеріалів;
 • тріски – їх використовують чи не найчастіше;
 • горбиль, інші подібні відходи.

До речі! Нерідко вибирають некондиційні або старі вироби, меблі з деревини. Їх розбирають, ламають і подрібнюють.

Ідеальним варіантом є суха тирса, стружка. У них немає сторонніх домішок:

 • кори;
 • каменів;
 • землі;
 • та іншого сміття.

ВАдже вони не горять, призводять до утворення шлаку, знижують щільність і тепловіддачу виробів.

Зверніть увагу! Некондиційні вироби, що переробляються, можуть стати оптимальною сировиною. Адже вони виготовлені з чистого дерева без домішок. Однак є одне «АЛЕ» – якщо це меблі, то вони передбачають додаткову обробку поверхонь лаками та фарбами. Їх наявність знижує рівень екологічності палива.

Коли здійснюється заготівля сировини з деревини, враховують її тип, особливості попереднього зберігання.

Від типу породи дерева залежить простота пресування, отримання гранул. Для формування більш щільних, міцних гранул слід використовувати породи, в яких міститься великий обсяг лігніну.

До речі! Лігнін – важлива складова. Саме він забезпечує скріплення сировини. Лігнін виділяється в процесі виробництва – при нагріванні матеріалу. Більш ніяких зв’язуючих, синтетичних сполук не додають. Тобто, виходить дійсно натуральна, екологічна продукція.

У хвойних породах лігніну міститься від 23 до 38%. У листяних сортах – від 14 і до 25%. Чим менше лігніну, тим більше відсіву в процесі виробництва залишається.

Заготівля сировини з деревини передбачає і її твердість. Більш тверді породи набагато складніше піддаються пресуванню, необхідно витрачати більше зусиль і енергії, обладнання сильніше зношується. Ялина, сосна та інші хвойні набагато м’якші.

Зазвичай не прийнято змішувати тирсу різних порід, хоча є винятки, що доводять зворотне. Вдається досягти високої якості та рівня теплоутворення, але тільки у тому випадку, якщо дотримуватися певного співвідношення компонентів. В результаті чого пелети будуть відповідати актуальним стандартам якості. Наприклад, якщо до хвойної тирси додати дубову або букову, кінцевий рівень теплоутворення вдасться підвищити.

Слід пам’ятати, що колір порід різний. Тому при створенні деревного міксу колір пелет стає більш темним. Він може бути сірим або кавовим, в залежності від співвідношення.

Паливо з альтернативної сировини

Спочатку тверде біопаливо було прийнято виготовляти з деревини. Пізніше, після численних досліджень, стали використовувати інші матеріали, які характеризуються високою тепловіддачею. Зокрема, мова йде про сільськогосподарські відходи, серед яких:

 • лушпиння насіння соняшнику;
 • лушпиння рису;
 • лушпиння гречки;
 • стручки бобових культур;
 • горіхова шкарлупа;
 • пивна дробина;
 • та багато іншого.

Зверніть увагу! У деяких країнах для виробництва палива також використовують цукрову тростину, солому, залишки гілок, що залишаються після обрізання дерев.

Всі перераховані види добре гранулюються. Однак кожен з них має свої певні недоліки, серед яких можуть бути:

 • низька температура горіння;
 • высокий показник зольності;
 • здатність до утворення шлаку;
 • та багато інших.

Звісно, не всі відразу, а окремі для тієї чи іншої сировини. Тому споживачам, які шукають ідеальне тверде екологічне паливо, слід просити у виробника сертифікат якості. У цьому папері обов’язково вказуються всі параметри.

Зверніть увагу! Одним з лідерів українського ринку є компанія ТОВ «Крона Імпульс». Фахівці виробника ретельно відбирають сировину, використовують сучасні методи виробництва, інноваційне обладнання. Поставки здійснюються не тільки українським споживачам, а й в сусідні країни. По всій країні є власна мережа складських і перевалочних пунктів. Що спрощує процес доставки і дозволяє уникнути форс-мажорів. На всі види продукції є сертифікати якості, в тому числі – європейського зразка.

Мікс-паливо

У різних країнах сьогодні прийнято проводити дослідження, щоб зрозуміти, який мікс буде виправданий і дасть найбільшу кількість тепла. Крім того, враховується, яке пальне чинить найменший негативний вплив на колосники, паливні камери та котли в цілому. Тобто, підшукуються варіанти, які здатні продовжити термін служби твердопаливних котлів.

До речі! Важливо, щоб у сировині не було мінеральних складових. Однак австрійські розробники створили нове покоління палива, в складі якого не тільки відходи сільськогосподарської продукції, а й бентоніт, каолін і навіть зола вугілля.

Все частіше можна зустріти комбінування різних порід дерев. Повторимося, якість багато в чому залежить від правильно підібраних пропорцій. Розповімо про декілька варіантів комбінування.

Наприклад, заслуговує згадки 85% деревини і до 15% голок хвойних порід. Ще один варіант – 75% тирси і до 25% деревного вугілля та до 3% крохмалю (останній необхідний для гранулювання). У такого виду – високий енергетичний потенціал.

Однак в країнах Європейського Союзу мікси не такі поширені. Причина – підвищення вимог і посилення нормативів щодо викидів шкідливих речовин. Тому виготовлення міксів стає недоцільним з економічної точки зору. По-перше, це вимагає додаткових фінансових витрат. По-друге, споживачам необхідно встановлювати на свої котли спеціалізовані фільтри, які коштують досить дорого.

Мікс-паливо передбачає додавання додаткових добавок для забезпечення максимально можливої ​​щільності. Адже рослинного лігніну виявляється недостатньо. Один із варіантів – крохмаль. Однак є й інші клеючі речовини, серед яких:

 • масла;
 • риб’ячий жир;
 • сода;
 • вапно;
 • парафін та інші присадки.

Іноді зустрічається навіть кавова гуща та інші варіанти. У такому випадку заготівля сировини передбачає ще один етап – пошук присадок.

Цікавий факт! Деякі виробники пропонують брикети з фруктових дерев. Вони виділяють неймовірно приємний аромат під час горіння. Основне призначення – не опалення та отримання енергії, а приготування шашлику, м’яса, копчення риби і т.д.

Агропромислова сировина

Його варіанти ми перераховували вище. Окремо розповімо про солому – найбільш затребувана для таких цілей ріпакова та пшенична. Оскільки у неї досить високий енергетичний потенціал. Він лише трохи менше, ніж у деревини – 16 МДж на кілограм, що менше лише на 2,5 МДж на кілограм палива, ніж у дерева.

Якщо говорити про біологічне паливо, то солома найкращим чином підходить для даного визначення:

 • постійно відновлювальна сировина;
 • при горінні не змінюється баланс двоокису азоту в повітрі.

Зверніть увагу! У очерету енергетичний потенціал навіть вище, ніж у деревини – до 19 МДж на кілограм. Показник зольності сягає 4%. Серед незаперечних переваг – низька вартість. Заготівля сировини передбачає використання спеціалізованої техніки. Зате не потрібно вкладати ресурси в посів і вирощування очерету.

Незаперечним лідером серед аграрної сировини є соняшник. Точніше, лушпиння його насіння. Показник зольності складає не більше 3%. Зате рівень теплоутворення досягає показника вугілля – до 21 МДж на кілограм ваги. Що залишається після спалювання брикетів і пелет зола являє собою відмінне добриво для городів і полів. У ньому міститься велика кількість корисних для рослин мінеральних сполук.

До речі!Часто для гранулювання вибирають таку сировину, як лушпиння рису, проса та інших культур.

Що ще можна використовувати

Перерахуємо інші види сировини, які використовуються для виготовлення гранул:

 • торф;
 • папір – макулатура;
 • курячий послід;
 • кінський гній;
 • та ін.

Але якщо торф’яні брикети – досить поширені, то інші зустрічаються дуже рідко. Тому докладніше описувати їх немає сенсу.

Заготівля сировини: підводячи підсумок

Ми розповіли вам, як проходить заготівля сировини для виробництва твердого біопалива. Фахівці фабрик і заводів вимогливі до певних якісних показників і характеристик. Адже від них залежить щільність, міцність і теплотворність готової продукції.

Якщо ви бажаєте перейти на тверде екологічне паливо, або шукайте надійного постачальника, звертайтеся до компанії ТОВ «Крона Імпульс». Тут вам запропонують пелети і брикети з високим рівнем теплоутворення. На всі товари – є сертифікати якості, навіть європейського зразка. Вони надаються клієнтам за запитом.

Компанія завоювала довіру не тільки українських споживачів, але й покупців з інших країн. Регулярно ведуться поставки на більш ніж сто котелень в різних куточках країни та в ближньому зарубіжжі. Не говорячи про безліч приватних споживачів.

Перевалочні пункти і склади знаходяться в різних куточках країни. Вони розташовані, як у великих, так і в маленьких містах, поряд з транспортними розв’язками – це:

 • Полтава;
 • Суми;
 • Харьків;
 • Вінниця;
 • Ізмаїл;
 • Одеса;
 • Маріуполь;
 • Львов та багатьох інших.

Продумана логістика спрощує доставку – не виникає труднощів і проблем, форс-мажорів. Навіть при складних погодних умовах здійснюються регулярні, обумовлені в договорі поставки. Вони проводяться різними видами транспорту, в залежності від місця знаходження клієнта:

 • вантажівками;
 • поїздами;
 • кораблями.

Якщо у вас залишилися питання про особливості співпраці, постачання, можете задати їх консультантам компанії за контактами, що представлені на сторінках сайту. Це номери мобільних телефонів і форма зворотного зв’язку. Ви отримаєте кваліфіковану консультативну підтримку.

Форма заказа. UK
Feedback Popup. UK