Изображение_Роль біопалива в сучасній енергетиці_2234
13.05.2019

Роль біопалива в сучасній енергетиці

Сьогодні все активніше в різних сферах діяльності та господарюванні використовується біологічне паливо. З нього отримують енергію для різних цілей. У цій статті ми розглянемо докладно не тільки тверде біопаливо, а й інші його види.

Широка популярність обумовлена ​​безліччю факторів. Поширенню сприяють такі чинники – зміна клімату, підвищення вартості традиційної сировини для отримання енергії, зменшення запасів природних копалин, прагнення знизити витрати та зменшити негативний вплив на навколишнє середовище.

Біопаливо та різні види відновлюваних джерел енергії: загальна інформація

До поновлюваних джерел енергії прийнято відносити:

 • вітер;
 • припливи та відливи;
 • геотермальні джерела;
 • сонячні промені.

Окремої згадки заслуговує біологічне паливо, що отримується в результаті переробки відходів:

 • деревообробної галузі;
 • сільського господарства;
 • харчової галузі.

Зокрема, мова йде про виробництво твердого біопалива – брикетів, пелет – з наступних видів сировини:

 • деревної тріски та тирси;
 • лушпиння насіння соняшника;
 • лушпиння сільськогосподарських культур.

Зверніть увагу! Даний вид палива отримують з торфу. З видобутої сировини формують брикети.

У Сполучених Штатах Америки, в розвинених європейських країнах активно використовують різні види перерахованого палива та відновлюваних джерел енергії. Конкретний тип біопалива, що лідирує в тому чи іншому регіоні, країні, залежить від особливостей розвитку та наявності різних джерел, сировини. Наведемо кілька прикладів.

 1. Данія, окремі штати США, Ісландія для отримання енергії використовують гарячі джерела.
 2. Норвегія робить упор на гідроенергетику.
 3. У багатьох державах все частіше можна побачити сонячні електростанції, вітряки для отримання електрики.

Все більшою популярністю користуються установки, що працюють на біогазі. Його продукує спеціалізоване обладнання з різних відходів – побутових, сільськогосподарських, тваринницьких.

До відома! Устаткування активує виділення газу з відходів, який згодом передається на установку та спалюється, що дозволяє отримувати необхідну енергію.

Широке використання біологічного палива дозволяє знизити рівень забруднення атмосфери. Оптимізувати діяльність компаній, які потребують великих обсягів енергії.

Основним видом є брикети та пелети, виготовлені за спеціальними технологіями з деревини, лушпиння та лушпайок сільськогосподарської продукції.

Коротка історія твердого біопалива: хто і коли винайшов пелети

Роль біопалива в сучасній енергетиці

Ще у 1930 році було отримано патент на спеціальне обладнання, що дозволяє пресувати тирсу в особливі види брикетів. Хоча на той момент такі джерела енергії не могли скласти повноцінну конкуренцію звичним вугіллю, газу. Вони програвали їм за багатьма параметрами.

Однак нафтова криза, що спалахнула у сімдесяті роки минулого в США  змусила науковців звернути увагу на проблему. У середині сімдесятих років Р. Гуннерман відкрив провадження гранул, виготовлених з відходів деревини та сільгосппродукції.

У найкоротші терміни вдалося встановити, що виробництво пелети – вигідно завдяки багатьом факторам:

 • недорога сировина;
 • простота транспортування;
 • невибагливість для зберігання.

Можливо, це була ще не революція енергетичного ринку, але величезний крок вперед у розвитку окремої галузі.

У пресі США у 1980-му році з’являлися матеріали, що розповідають про компанію, яка займається випуском пелет. Зокрема, вказувалося, що на той момент вже функціонувало 10-ть заводів. І в найближчі півтора року планувалося відкрити ще не менше ста!

Однак домогтися таких фантастичних результатів так і не вдалося. Виною тому – падіння вартості вугілля та нафти. Інтерес до твердого біопалива знову впав. І відродився тільки після чергового зростання вартості корисних копалин.

Зверніть увагу! У 21 столітті тільки на території США було виготовлено і продано більше 1.000.000 котлів для пелет. Що добре ілюструє розвиток даної ніші.

У Європі лідером на профільному «ринку» стала Швеція. Тут ще у середині 80-х років почала функціонувати перша електростанція, що працює на твердому біопаливі – гранулах. Незабаром подібні об’єкти почали запускатися і в інших скандинавських країнах, а потім і інших європейських державах:

 • Фінляндії;
 • Данії;
 • Австрії;
 • Нідерландах;
 • та інших.

Сьогодні такому виду продукції приділяється все більше уваги. За останні роки досягнуто значні результати у його розробці. Зростає кількість компаній, електростанцій і приватних домоволодінь, які переходять на деревні пелети, гранули та іншу подібну продукцію.

Світовий ринок: перспективи розвитку в 2019 році

Ринок паливних гранул стає дедалі більше. У 2018 році виріс більш ніж на 26%. У 2017 році його обсяг становив 18.900.000 тонн, а у 2018 – він виріс майже до 24.000.000 тонн!

Неухильно зростає і світовий ринок пелети. Так, у 2018 році його обсяги становили 17.500.000 тонн, але у 2023 р. він досягне 29.000.000 тонн. Такі оцінки дає експертне агентство FutureMetrics. Фахівці агентства зазначають, що основне зростання припаде на азіатські країни. В Європі найбільше виросте ринок Нідерландів і Великобританії.

Все це вказує на те, що паливо з біологічної сировини має великий вплив на світовий ринок енергетики. У багатьох країнах воно стає все більш затребуваним. Компанії, промислові підприємства, котельні, теплоелектростанції все частіше відходять від поки ще традиційних газу та вугілля.

Детальніше розглянемо внутрішні ринки декількох країн, які все активніше переходять на використання деревних пелет, гранул.

Нідерланди

У дослідженнях вказується, що ринок гранул з деревини країни у 2010 р. був найбільшим. Але через 2 роки тут настав занепад – причиною тому стала зміна законодавства, впровадження нової схеми видачі субсидій для відновлюваної енергетики.

Нові критерії передбачали створення особливих стандартів. Вони розроблялися кілька років, повне твердження отримали тільки через 3 роки. У 2016 році субсидування було виділено на 4 електричні станції. Інші станції, які працюють на даному паливі, повинні отримати субсидії до кінця 2020 року або трохи раніше. Це знову стимулює розвиток внутрішнього ринку гранул, що виведе країни в лідери. Планується, що зростання споживання збільшиться приблизно на 2.500.000 тонн.

Великобританія

Протягом декількох років внутрішній ринок цієї країни залишався стійким і незмінність. У 2018 році відбулося помітне зростання попиту. Сприяло йому введення нових потужностей. Зокрема, у Лінемуте, де почала свою роботу сучасна станція загальною потужністю 396 мегават.

У 2019 та 2020 рр. зростання забезпечуватимуть підприємства, що підвищують та розвивають свої потужності. Зокрема, у Королівстві в наступному році планується запуск ще однієї ТЕЦ. Її проектна потужність досягає майже 300 мегават. За оцінками, її річна потреба в твердому біологічному паливі становитиме 1.500.000 тонн.

Південна Корея

На державному рівні було розроблено та впроваджено стандарт RPS. Відповідно до нього – все більше енергії повинно вироблятися за допомогою використання поновлюваних джерел. До них відносяться і деревні пелети. За оцінками місцевих фахівців – це найбільш вигідний метод отримання енергії, він повністю відповідає  внутрішньому стандарту, що запроваджений.

Хоча є деякі складності. Зокрема, тут виникають труднощі з довгостроковою співпрацею в області поставок. Причиною тому – невизначеність у сфері цінової політики. У тому числі, як на біопаливо, так і на електроенергію. Що в цілому не заважає зростанню попиту на продукцію. Його вдається покрити за рахунок розвитку ринку у південно-східних країнах регіону. Тут активно створюються та розвиваються підприємства, що спеціалізуються на виробництві продукції. Зокрема, у 2018 році на південнокорейські енергетичні потужності та підприємства було імпортовано майже 3.500.000 тонн деревних гранул. Понад 95% всього палива надійшло з азіатських країн – зокрема, південно-східних.

Японія

У минулому році вперше в історії до країни було імпортовано більше 1.000.000 тонн твердого біопалива. Зростання у порівнянні з 2017 роком – дворазове. Структура імпорту у 2018 році:

 • 63% від загального ввезеного обсягу зайняла канадська продукція;
 • 31% – в’єтнамські гранули.

У країні працює довгострокова програма видачі субсидій, встановлена ​​фіксована вартість, що забезпечує підтримку та розвиток галузі. Це дозволяє укладати довгострокові договори з постачальниками з-за кордону.

Як відзначають дослідники і фахівці галузі, вже у 2023 році японський ринок відновлювальних джерел енергії досягне позначки 5.000.000 тонн гранул.

Виробництво пелет у Північній Америці

У 2018 році північноамериканські виробники твердого біологічного палива встановили рекорд. Зокрема, експорт зі Сполучених Штатів Америки склав близько 6.000.000 тонн пелет на рік. Це майже на 20% більше, ніж у 2017 році. Помітне зростання експорту і в Канаді. Так, у 2018 р. з країни було продано майже 2.500.000 тонн пелет, що майже на 13% вище, ніж роком раніше.

За оцінками фахівців з FutureMetrics, експорт продукції з цих країн буде тільки рости. Зокрема, аналітики відзначають, що з США у 2023 році буде продано майже 8.500.000 тонн пелет, а з Канади – близько 3.700.000 тонн пелет.

Прогнозується, що у Сполучених Штатах Америки будуть відкриті нові великі виробничі підприємства. Планується розвиток тихоокеанських регіонів – звідси гарні перспективи для експорту до азіатських країн.

Проміжний підсумок

З усього вищесказаного формується логічний висновок – біопаливо має великий вплив на сучасну енергетику. Процеси, які гальмували розвиток галузі, поступово мінімізуються, розробляються нові закони та стандарти, вимоги. Все це стимулює виробництво і використання твердого палива з біологічної сировини. Коливання цін на нафту та газ робить галузь дещо нестабільною, проте в цілому перспективи відмінні. Пройде відносного трохи часу, і тверде біопаливо стане лідером, витисне нафту, газ і вугілля.

Біопаливо в Україні: стан і особливості розвитку ринку

Окремо роздивимося перспективи розвитку галузі в Україні. Щоб розуміти, як тверде біопаливо впливає на сучасну українську енергетику. Спиратися будемо на інформацію біоенергетичних асоціації.

Аналітики компанії відзначають, що в період з 2010 до 2016 року щорічне зростання в середньому становить:

 • 45% в області виробництва біологічного палива з відходів;
 • 35% – поставки первинної енергії, виготовленої з такого палива.

Якщо говорити про виробництво у цифрах, то в тому ж 2016 році в Україні в цілому було виготовлено майже 3.400.000 тонн н.е. біопалива.

Зверніть увагу! Тонн н.е. – тонн нафтового еквівалента. Прийнята Міжнародним енергетичним агентством одиниця виміру.

Найбільша частка на вітчизняному ринку твердого біологічного палива приходиться на наступну продукцію:

 • традиційні дрова;
 • тріска деревини;
 • пелети та гранули, брикети, що виготовляються з лушпиння сільськогосподарських культур.

Також наводяться дані про виробництво гранул станом на 2015 рік. Їх виготовленням займалося майже 500 підприємств в різних куточках України. На той момент на рік вони випускали понад 1.300.000 тонн продукції. Якщо говорити про те, з якої сировини, то виробництво можна сегментувати наступним чином:

 • деревина, в тому числі тріска – до 390.000 тонн;
 • лушпиння соняшника – понад 725.000 т .;
 • солома – майже 150.000 т .;
 • торф – близько 8.500 т .;
 • інша сировина – майже 52.000 т.

До відома! Основна частка – це гранули, пелети. Брикети випускаються в значно менших обсягах. Для їх виробництва використовують відходи сільськогосподарських культур, деревину та навіть очерет.

Внутрішній ринок не радує виробників підвищеним попитом. Тому основна частина продукції відправляється на експорт. У переважній більшості випадків – це прилеглі держави. Великі обсяги закуповує Польща. Але також зафіксовані випадки експорту продукції у більш віддалені держави. Наприклад, до Італії. Певні труднощі у розвитку є. Обумовлені вони тим, що в країні ще не повністю створені сприятливі умови. Коли вони сформуються, попит на біопаливо істотно виросте.

Особливості українського ринку

Фахівці відзначають, що серед основних особливостей ринку виділяються:

 • нерівномірність розташування виробничих потужностей;
 • роз’єднаність;
 • велика кількість малих підприємств, що продають продукцію через трейдерів.

Однак відзначається і той факт, що багато виробників розміщують свої цехи і фабрики якомога ближче до сировини. Як приклад можна вказати підприємства, що спеціалізуються на виробництві гранул і брикетів з деревини та торфу – вони розташовані, переважно, у західних областях. Зокрема, приблизно 70% ринку деревних пелет і брикетів припадає на підприємства, розташовані всього лише у 7 областях.

Якщо говорити про фабрики, що спеціалізуються на виробництві продукції з відходів сільськогосподарських культур (в основному – соняшнику), вони розташовані у східних і центральних областях країни. Оскільки саме тут сконцентровані основні заводи з виробництва масляної екстракції насіння соняшнику.

До відома! Використовується в якості сировини і звичайна солома. Такі фабрики знаходяться переважно у аграрних регіонах країни. У даній сфері працює мало підприємств, вони сконцентровані в окремих областях.

Вартість біопалива

Роль біопалива в сучасній енергетиці визначається і його вартістю. Адже від ціни залежить те, наскільки продукція буде затребувана. Не тільки серед великих котелень, комунальних підприємств, а й приватних споживачів.

Аналітики відзначають, що на реальну ціну (а також коливання вартості) впливає кілька чинників:

 • регіон виробництва;
 • якість сировини;
 • кінцева якість палива.

Впливає і пора року. В опалювальний період ціна на брикети та пелети істотно зростає. Обумовлено це підвищеним попитом.

Зверніть увагу! На кінцеву ціну впливають і такі фактори, як віддаленість транспортування продукції.

Якщо паливо має відповідні сертифікати якості – воно також буде дорожче. Однак купувати продукцію без сертифікатів – не вигідно. Економлячи на ціні, споживач в результаті програє за іншими показниками. Наприклад, за обсягами отриманої енергії та тепла. Найчастіше українське сертифіковане тверде біопаливо відправляється на експорт. Тому що вітчизняні споживачі не готові купувати дорогу продукцію.

Перспективи розвитку українського ринку

Гранули, брикети, пелети з органічної, біологічної сировини характеризуються відмінними показниками теплоутворення. У них невисокий відсоток вологості. Тривалий термін горіння та використання котлів з автоматичною подачею зменшує залежність від людського чинника.

Як відзначають аналітики, ринок буде постійно зростати. Проаналізувавши відповідну документацію, плани щодо розвитку галузі, фахівці відзначають, що внутрішній український ринок досягне показника 3.000.000 т. Вже у 2035 р.

Роль біопалива у сучасній енергетиці: на закінчення

Тверде біопаливо з кожним роком стає все більш затребуваним. Воно використовується для отримання енергії на промислових підприємствах, для опалення громадських, комунальних будівель, приватних будинків. Застосовується воно на теплоелектростанціях.

Його роль поступово зростає. Що обумовлено постійним підвищенням якості та високими показниками теплоутворення.

Якщо вам необхідне дійсно якісне тверде біопаливо, звертайтеся до компанії «Крона Імпульс». Наша продукція відповідає міжнародним стандартам. Власна розвинена транспортна мережа, наявність складів і перевалочних пунктів дозволяє забезпечити оперативне постачання палива у будь-який регіон. Також ми експортуємо продукцію до сусідніх країн. Доставка здійснюється різними видами транспорту – вантажними автомобілями, залізницею, водним шляхом.

Якщо у вас залишилися питання, зверніться до наших менеджерів за представленими на сайті контактами.

Форма заказа. UK
Feedback Popup. UK