Изображение_Технічне обслуговування котла після опалювального сезону_2251
20.03.2019

Технічне обслуговування котла після опалювального сезону

Твердопаливні котли стають все більш популярними. Зростання цін на газ спровокувало власників приватних будинків переходити на альтернативне паливо. Якими є дрова, брикети, пелети. Це вигідно з економічної точки зору. Для забезпечення нормальної роботи опалювальної системи в цілому необхідно своєчасно проводити технічне обслуговування твердопаливного котла.

Техобслуговування передбачає цілий ряд профілактичних заходів. Несвоєчасне їх проведення здатне спровокувати ряд проблем. В результаті чого знизиться не тільки ефективність і якість опалення. Ймовірна загроза здоров’ю та навіть життю людей, що проживають в будинку.

Серед найбільш частих проблем, що виникають з котлом, якщо не проводити його обслуговування:

 • утворення великого шару сажі та дьогтю;
 • засмічення;
 • поява диму в топкової кімнаті;
 • чорний, інтенсивний дим з димаря;
 • зміна параметрів теплоносія;
 • погіршення якості обігріву приміщення.

Щорічно, після закінчення опалювального сезону, проводиться консервація твердопаливного котла. Це кращий момент для його техобслуговування.

Технічне обслуговування котла після опалювального сезону: 5 необхідних кроків

Найчастіше поломки опалювального обладнання та системи провокуються не через неякісні складові частини та деталі, а через неправильну експлуатацію. Призвести до порушення роботи котла можуть:

 • використання вугілля з високими показниками вологості;
 • спалювання деревини поганої якості чи попередньо непідготовленої;
 • застосування альтернативного палива, яке не відповідає типу котла.

В результаті цього утворюються великі нагар, який занадто складно видалити. Ефективність опалювального приладу значно знижується. Утворюються величезні обсяги отруйних речовин.

Зверніть увагу! Несвоєчасне обслуговування обладнання, неправильна його експлуатація провокують поломки котла.

Регулярне чищення обладнання та всієї системи:

 • запорука ефективної роботи;
 • менша витрата палива на обігрів приміщення;
 • тривалий термін служби котла;
 • високий рівень безпеки.

У цій статті ми детально зупинимося на тому, як правильно проводити технічне обслуговування твердопаливного котла. Опишемо кожен етап максимально докладно. Керуючись нашою інструкцією, ви зможете виконати всі роботи самостійно. Без залучення профільних фахівців.

Крок перший. Видалення залишків палива

Відразу після остаточного завершення опалювального сезону, але перед тим, як буде виконана консервація твердопаливного котла, проводиться видалення залишків палива. Проводиться очищення димохідних каналів.

Суть цієї роботи полягає в наступному:

 • усуваються залишки палива, що не перегоріли;
 • видаляється зола;
 • чистяться внутрішні стінки – для цього підійде звичайна щітка з металевим «ворсом» і кочерга.

Не можна забувати про конвекційні канали. Проводиться додаткова чистка каналів, за допомогою яких здійснюється розподіл повітряних потоків. Якщо мова йде про велике опалювальне обладнання, то для його чистки застосовується стиснене повітря.

Зверніть увагу! При проведенні робіт необхідно повністю відкрити заслінку, призначену для виведення газів згоряння. Повітря подається безпосередньо через повітряні канали. Після закінчення процедури всі канали щільно закриваються.

Зовнішня очистка котла – ось ще один обов’язковий захід. Для неї використовуються будь-які засоби для чищення, призначені для матеріалу, з якого виготовлений котел. Чистити потрібно акуратно, щоб виключити пошкодження поверхні.

Крок другий. ТО паливного контейнера та живильника

Паливний контейнер котла, що працює на вугіллі, чиститься від шламу, пилу. Рекомендується проводити чистку шнека або іншого механізму, що використовується в котлі:

 • зняти шнек з труби;
 • почистити від пилу, що скупчився;
 • видалити інші нальоти.

До відома! Таке очищення гарантує довговічну службу живильника. Його термін експлуатації значно підвищується.

Потрібно відключити мото-редуктор від шнека. Провести чистку з’єднань, а також, якщо в цьому є необхідність, поставити нове кільце ущільнювача замість зношеного.

Зверніть увагу! У редукторі застосовується синтетичне масло. Проводити внутрішню чистку редуктора не потрібно. Устаткування очищається тільки з зовнішньої частини. Для цієї мети використовується суха чиста тканина будь-якого типу.

При обслуговуванні редуктора категорично заборонено застосовувати розчинники та інші подібні рідини. Вони спровокують пошкодження ущільнювального кільця. Технічне обслуговування твердопаливного котла передбачає обов’язкову чистку від продуктів згоряння, що скупчилися:

 • каміна;
 • сполучної трубки котла і каміна.

Проводиться перевірка системи на герметичність. Що дозволить визначити, чи немає витоку газів згоряння. Адже вони дуже небезпечні для здоров’я та життя людини.

Крок третій. Чистка колосникових грат, вентилятора подачі повітря

Пил, залишки продуктів горіння збираються не тільки в камері, а й на роторному механізмі, що забезпечує подачу повітря до котла. Для видалення забруднення рекомендується використовувати:

 • подачу стисненого повітря;
 • звичайну щітку;
 • або пилосос.

Це дозволить зберегти правильний баланс вентилятора, продовжити термін його служби та виключити передчасні поломки.

Досвідчені фахівці радять знімати колосникові грати котла, проводити їх повноцінне обслуговування, видаляти залишки сміття, нагару. Повторний монтаж передбачає кріплення решітки на герметичну суміш. Один з варіантів – використовувати силіконову мастику, спеціально розроблену для використання в камінах, температура в яких не перевищує 1200 градусів.

Зверніть увагу! Якщо немає бажання знімати решітку, досить перевірити надійність і герметичність.

Крок четвертий. Запобігання корозії

Велику загрозу для котлів несуть високий рівень вологість і корозія, що утворюється в результаті неї. Вона здатна привести до порушення цілісності обладнання. Найчастіше вологість проявляється у вигляді конденсату, що з’являється при перепаді температур.

Як боротися з конденсатом? Якщо ознайомитися з коментарями на форумах, користувачі дають різні поради, що суперечать один одному. Наприклад, деякі впевнені, що коли проводиться консервація твердопаливного котла, його потрібно залишати відкритим. Інші акцентують на тому, що його необхідно якомога щільніше, більш герметично закривати.

Зверніть увагу! Однак на утворення конденсату безпосередній вплив надає два фактори. Перший – погодні умови влітку. Другий – місце, в якому встановлено обладнання.

В одних топкових, підвалах високий рівень вологості зберігається протягом усього теплого періоду. В інших – вологість спостерігається цілий рік, а не тільки влітку.

Котли, що встановлюються у підвалах, найбільш схильні до негативного впливу вологи та схильні до утворення корозії. Тепле повітря, потрапляючи з вулиці, незмінно охолоджується в підвалі. Волога осідає на котлі та на його внутрішній частині. Що призводить до іржі. Тому, консервація твердопаливного котла, встановленого в підвалі, передбачає його щільне закриття на всю теплу пору року.

Є кілька ефективних і перевірених методів, що дозволяють запобігти появі та поширенню іржі.

 1. Фарбування спеціальними термостійкими фарбами, що перешкоджають поширенню корозії.
 2. Внутрішню поверхню слід покрити маслом. Це гарантує захист обладнання на базовому рівні.
 3. Застосування спеціалізованих хімічних препаратів – це інгібітори корозії. Такі речовини формують на поверхні надійне захисне покриття.
 4. Використання всередині котла негашеного вапна або силікагелю. Ці матеріали чудово вбирають вологу.

Правильний захист дозволить запобігти появі корозії, але ніякі засоби та речовини не зможуть відновити пошкоджену корозією поверхню до початкового стану

Крок п’ятий. Вода в системі опалення

Для багатьох консервація твердопаливного котла передбачає обов’язковий злив води із системи. Така дія обґрунтована  тільки у тому випадку, якщо планується ремонт системи, або ж це централізоване опалення.

В інших ситуаціях важливо залишити воду, як в казані, так і трубах, батареях. Однак доведеться зіткнутися з частою проблемою. Через різницю температури води всередині системи, а також обов’язкового руху води, викликаного гравітацією, буде з’являтися «роса».

Зверніть увагу! Найчастіше ця проблема виникає в приміщеннях з низькою температурою – від 14 до 18 градусів.

Для запобігання появи «роси» необхідно перекрити запірну арматуру. Що припинить циркуляцію води.

Чому важливо проводити регулярне технічне обслуговування твердопаливного котла

Консервація твердопаливного котла – ідеальний період для його ТО. Можна виконати його або самостійно, або запросити профільного фахівця. Однак слід розуміти, що в цей період співробітники, які надають сервісні послуги, занадто зайняті. І не тільки проведенням технічного обслуговування котлів, але й ремонтом що вийшов з ладу в результаті неправильної експлуатації обладнання.

Орієнтуючись на наші поради, ви можете виконати всю роботу самостійно. Якщо ж не впевнені у власних силах, або хочете домогтися максимального результату, запрошуйте фахівця. За відносно невелику плату він виконає всі необхідні дії, що позитивно відіб’ється на якості опалення та терміни служби обладнання.

Відзначимо найбільш важливі переваги технічного обслуговування котла в міжсезонні:

 • істотне зниження ймовірності поломок в опалювальний сезон;
 • підвищення рівня ККД;
 • витрати на ТО набагато нижче, ніж на його ремонт і відновлення у разі поломки в опалювальний період;
 • значно менше часу потрібно на підготовку до роботи.

Які роботи виконує кваліфікований фахівець

Професійний працівник, який спеціалізується на технічному обслуговуванні котлів, що працюють на твердому паливі, бере на себе вирішення наступних завдань:

 • чистка обладнання;
 • перевірка всіх складових елементів;
 • консервація котла.

Суть роботи полягає в повному розборі котла, пальника, чищенні складових елементів. В процесі фахівець аналізує стан окремих частин. Що дає можливість заздалегідь виявити деталі, які вже пошкоджені або можуть вийти з ладу найближчим часом. При виявленні таких деталей проводиться їх заміна.

Зверніть увагу! Залучення для проведення ТО котла фахівців авторизованого сервісу необхідно для того, щоб збереглася гарантія на обладнання, видана виробником.

Технічне обслуговування твердопаливного котла: на завершення

У міжсезоння опалювальне обладнання схильне до негативного впливу корозії. Зовнішній вигляд котла нічого не говорить про його істинний стан. Велика ймовірність, що всередині можуть бути сильні пошкодження, великий наліт нагару, або іржа, що утворилася.

Щоб запобігти її появі, а також забезпечити ефективну роботу в найближчий опалювальний сезон, щовесни слід проводити повноцінне технічне обслуговування. У даному випадку доречна буде стара добра приказка – «Готуй сани влітку».

Ми докладно розповіли вам про те, як потрібно проводити ТО твердопаливного котла. Якщо у вас немає часу або можливості виконати цю роботу самостійно, зверніться до фахівців. Але ні в якому разі не ігноруйте підготовчі заходи. Інакше найближчої осені вас чекають серйозні неприємності.

Форма заказа. UK
Feedback Popup. UK