Изображение_Витрата палива котла_2533
29.05.2019

Витрата палива котла

Для опалення приватного житла все частіше використовуються твердопаливні котли. Вони досить вигідні – за умови, якщо ви твердо знаєте, яка витрата палива котла. У такому випадку ви зможете обігрівати свій будинок з мінімальними витратами. Навіть у люті морози.

Вибираємо твердопаливний котел: основні параметри, які слід враховувати

Постійне зростання вартості газу, вугілля, змушує людей шукати альтернативні джерела отримання енергії. Останніми роками твердопаливні котли стають все більш популярними. При їх виборі слід обов’язково враховувати витрати палива, що використовується. Детальніше про це ми поговоримо нижче.

У цьому розділі представлені загальні моменти, які слід враховувати при виборі опалювального обладнання для приватного будинку.

Тип горіння: природне або тривале

Котли природного (прямого) горіння призначені для спалювання:

 • вугілля;
 • традиційних дров;
 • торфу та брикетів з нього

Для контролю горіння передбачений терморегулятор механічного типу. До нього підключена заслінка. Від заслінки залежить те, з якою інтенсивністю до камери потрапляє повітря.

Зверніть увагу! Даний тип опалювального обладнання провокує велике утворення сажі. Але є й позитивні моменти – автономність роботи та простота установки.

Найбільш дешеві моделі – природного горіння. Однак тривалого – по праву визнані більш ефективними. У них передбачена електронна автоматика, що дозволяє на одній закладці твердого палива обігрівати приміщення протягом доби.

Принцип роботи такого обладнання полягає в наступному:

 • використовується спеціалізований контролер;
 • він підключений до автоматики системи;
 • автоматика здійснює контроль і регулювання роботи турбіни та насоса;
 • турбіна подає необхідний для підтримки горіння об’єм повітря;
 • після того, як перегорить верхній шар палива, горіння опускається нижче.

Унікальність обладнання в тому, що повітря подається тільки на той рівень палива, який піддається горінню зараз.

Такі котли характеризуються економічністю. Слід зазначити й простоту обслуговування. Наприклад, золу необхідно прибирати не частіше 3 разів на місяць.

Котли тривалого горіння: яку потужність вибрати

Расход топлива котла

Витрата палива безпосередньо залежить від потужності обладнання. Щоб визначити цей показник, необхідно враховувати ряд факторів:

 • площа будинку;
 • ефективність теплоізоляції;
 • необхідний для комфортного перебування в приміщенні рівень температури;
 • тип палива, що використовується.

Існують складні формули, в яких обов’язково враховується рівень теплової ізоляції. Ми не будемо демонструвати такі розрахунки. Вони занадто складні для звичайного споживача. Але наведемо усереднені показники, яких буде достатньо для загального розуміння.

В середньому для обігріву 10 квадратних метрів необхідна потужність котла у 1,2 кВт. За умови, що висота стелі не перевищує 3 метрів. Тобто, для стандартних будинків. У таблиці нижче наведені потужності котлів для житлових приміщень різної потужності.

Опалювальна площа в квадратних метрахПотужність котла в кВт

Від 60 до 200

Від 200 до 300

Від 300 до 600

До 25

Від 25 до 35

Від 35 до 60

Обов’язково слід передбачити такий показник, як надлишкова потужність. Або запас потужності. Він повинен бути близько 30%. Це необхідно для того, щоб швидко обігріти приміщення після довгої відсутності.

Зверніть увагу! У розрахунку не враховуються такі частини будівлі, як комори, підвали і т.д.

Тобто, достатньо знати опалювальну житлову площу, щоб зробити розрахунок потужності опалювального приладу.

Автоматичний або «природний»

Якщо прагнете до максимальної економії та зручності використання, орієнтуйтеся на автоматичні моделі. Вони прості в експлуатації, обслуговуванні. Не вимагають регулярної уваги з боку користувача. Досить налаштувати режим роботи і не забувати підкидати паливо. Все інше обладнання зробить само.

До речі! Автоматизовані пристрої – найбільш економні.

Якщо ж у вашому регіоні проживання спостерігаються періодичні проблеми з регулярною поставкою електричної енергії або місце установки не має підведення електричної мережі, орієнтуйтеся на обладнання з природною тягою

Пелетні моделі

В останні роки затребуваними є пелетні установки. Тобто, що працюють на пресованому твердому паливі – пелетах, гранулах, брикетах. Їх основні характеристики:

 • низьке споживання палива;
 • проста експлуатація;
 • автоматична робота;
 • економічність;
 • високі показники екологічності.

Зверніть увагу! Автоматичність роботи передбачає розпал та подачу пелет. Участь людини – мінімальна. Але для брикетів автоматизованої подачі не передбачено, оскільки вони набагато більше за габаритами, ніж пелети.

Додаткові фактори: що ще слід враховувати при виборі

Отже, ви визначилися з основними параметрами, дізналися, яка витрата палива котла. Але все одно не можете прийняти остаточне рішення на користь тієї або іншої моделі? Додаткові фактори:

 • репутація виробника;
 • тривалість гарантії;
 • наявність сервісного обслуговування.

Не варто орієнтуватися на занадто дешеві моделі. Радість від економії при покупці швидко пройде – або через поломку котла, або через низький ККД.

Витрата палива котла: тепер про формули

Вище ми привели загальну інформацію щодо вибору потужності котла в залежності від площі приміщення. Тепер поговоримо про те, скільки саме палива споживає обладнання. Для цього використовуємо спеціальну формулу.

Є багато методик розрахунків. Більшість з них орієнтовані на професіоналів і фахівців в області енергетики. Для звичайного споживача такі формули – занадто громіздкі. У них мало, що зрозуміло. Ми підібрали для вас найбільш просту методику розрахунку.

Расход топлива котла

У нашому випадку ми будемо використовувати в якості одиниці вимірювання витрати палива для піролізного котла на добу. Отримана цифра дозволить зробити розрахунок, скільки саме сировини для спалювання буде необхідно на весь опалювальний сезон.

Формула виглядає наступним чином: V = 24Q /(qх0.01КПД). Де:

 • V – щодобовий обсяг палива;
 • Q – загальна потужність обладнання в кВт;
 • q – теплоутворення палива, що використовується, яке вимірюється у кВт на метр кубічний;
 • ККД – коефіцієнт корисної дії опалювального апарату.

Важливий показник – площа житлового приміщення. Припустимо, що у вас будинок 100 м.кв. з утепленими стінами, стандартними стелями (до 260 сантиметрів), а ККД котла становить 75%.

Для розрахунку палива візьмемо дрова хвойних порід з показником вологості близько 20%.

На початку наших розрахунків множимо 24 (кількість годин у добі) на 10 кВт. Саме стільки потрібно, щоб обігрівати приміщення в 100 квадратних метрів. Однак слід розуміти, що це гранична цифра – максимально можлива. Найчастіше апарат не працює «на граничних» показниках.

Зверніть увагу! Частіш за все достатньо показника потужності у 5 кВт.

Отриманий в результаті множення показник необхідно розділити на цифру, розраховану в дужках. Тобто, береться здатність теплоутворення соснових дров – вона становить в середньому 2200. Ось як буде виглядати формула з підствленними в неї цифрами.

V = 24х5/(2200х0,01х75) = 120/1650 = 0.072 м.куб. дров на добу. На місяць з 30 днів – трохи більше 2 кубометрів дров. Далі – порахуйте, скільки потрібно дров на весь опалювальний період – враховуйте кількість днів, коли працює котел. Тут все індивідуально – залежно від кліматичних умов в регіоні та ваших вимогах до комфортної температури в будинку.

Подібним чином розраховується потреба у вугіллі та твердому біопаливі:

 • деревних пелетах;
 • деревних брикетах;
 • брикетах і пелетах з соняшнику;
 • і т.д.

Звісно, враховуються показники теплоутворення палива, що розраховується. Дізнатися їх можна у постачальників.

Витрата палива котла: чому він може рости

Нерідко бувають випадки, коли витрата палива у твердопаливному котлі значно перевищує розрахункові показники. Давайте розберемося, чому так відбувається. Є кілька ситуацій і причин зростання споживання «сировини» для обігріву.

Відразу після монтажу

Ви тільки змонтували свій теплогенератор, користуєтеся ним перший сезон, але помітили, що витрата палива котла істотно вище, ніж повинна бути?

В першу чергу слід перевірити ще раз проект всієї системи опалення в цілому. Переконатися, що димохід має правильні розміри. Наприклад, занадто довга труба для виведення диму призводить до появи надмірної тяги. В результаті чого тверде паливо згорає значно швидше.

Наступна ймовірна причина підвищеної витрати – неправильний вибір устаткування. Бажання заощадити на котлі в результаті призводить до підвищених витрат на паливо. Тому що його доводиться купувати значно більше, ніж при використанні якісних «теплогенераторів».

Піролізні або тривалого горіння – кращі моделі, які дозволять вам економити на опаленні. Віддавайте перевагу тільки перевіреним виробникам. Вони пропонують споживачам потужне обладнання, з високим рівнем ККД.

Щорічне зростання споживання

Витрата твердого біологічного або будь-якого іншого твердого палива збільшується від сезону до сезону? Дайте собі відповідь на такі питання:

 • якому саме паливу віддаєте перевагу;
 • яка якість вибраного палива, в тому числі – показники теплоутворення, вологості;
 • як часто проводиться обслуговування обладнання – зокрема, його чистка;
 • який режим роботи апарату.

Йдучи по пунктам, легко знайти справжню причину. Після чого потрібно лише усунути її і споживання значно знизиться, без зниження рівня комфорту в будинку.

Неправильний вибір палива, що використовується

Споживання багато в чому залежить від обраного варіанту палива. Розглянемо на прикладі трьох видів «пального».

1.Деревина.Тут все залежить від певної породи. Кращими для опалення прийнято вважати:

 • клен;
 • дуб;
 • березу;
 • акацію;
 • бук;
 • деякі фруктові.

Інші – більш м’які породи – не такі гарні. Наприклад, тополя, липа, верба та інші згорають дуже швидко, а тепла виділяють мало. Обумовлено це тим, що у м’яких порід – низька щільність. Тобто, в них менше органічних речовин.

Наприклад, одна закладка дубових дров містить значно більше органіки, що забезпечує горіння та виділення тепла, ніж закладка з тополі. Відповідно – теплотворність, тепловіддача у дуба вище. Якщо господар будинку спокусився на низьку вартість тополиних або липових дров, це обернеться великими витратами. Тому що палива потрібно більше. До того ж, доведеться частіше підкладати дрова у котел, що не зовсім зручно.

2.Тверде біопаливо.Все це стосується і твердого біологічного «пального», яким є гранули або пелети, брикети, виготовлені з органічної сировини:

 • деревини;
 • лушпиння соняшника;
 • лушпиння сільськогосподарських культур;
 • та іншого.

При його виборі слід враховувати ряд параметрів. Серед таких – щільність, рівень вологості, показники теплоутворення.

Не варто думати, що продукція у всіх виробників однакова та відрізняється тільки вартістю. Низька ціна говорить про те, що вироби випускалися не за технологією або для їх виготовлення використовувалася сировина низької якості.

Слід довіряти відомим компаніям. Які готові надати сертифікат якості продукції. Зокрема, міжнародного зразка. У такому випадку можна говорити про те, що закуплені брикети та пелети будуть давати максимум енергії при мінімальних витратах.

3.Вугілля.Аналогічно і в цьому випадку. Якість сировини – важливий параметр. Вугілля поділяється на три основні категорії:

 • довгополум’яне;
 • антрацит;
 • слабоспікливе.

Перший – найдешевший, більш доступний, ніж інші. Він поділяється на кілька марок. У приватних котлах його застосування не актуально. Він рекомендований для великих систем, обігрівають великі будівлі – соціальні, суспільні і т.д. Довгополуменеве вугілля швидко згорає, а показники теплоутворення у нього – низькі.

Зверніть увагу! Основний показник якості вугілля – зольність. Якщо воно якісне, то після згоряння практично не залишає золи. Якщо якість низька – залишаються великі шматки.

Найкраще в приватних будинках використовувати антрацит. У нього тривалий термін горіння, при якому виділяється багато енергії. Однак і вартість такого вугілля значно вище.

Регулярне обслуговування опалювальних приладів

Під ним мається на увазі чистка. У тому числі і димоходу. Адже навіть найбільш якісне «пальне» провокує виділення смоли, сажі. Все це осідає на поверхні опалювального приладу, в димоході. Як результат – обсяги переданого тепла на теплоносій зменшуються, що призводить до істотного зниження коефіцієнта корисної дії.

Тому так важливо забезпечити регулярне чищення котла. Воно передбачає видалення сажі, дьогтю, інших залишків. Це дозволить поліпшити якість опалення.

Задавлений режим

Його суть – в обмеженні подачі повітря. Господарі будинків намагаються продовжити тривалість горіння однієї закладки. Що виправдано, якщо будинок вже прогрівся. Досягається економія «пального». Нібито.

В реальності нестача повітря/кисню призводить до неповного перегорання завантаженого матеріалу. Частина органіки не перегорає, вона не виділяє енергію – ККД знижується.

Зверніть увагу! Органічні сполуки, що не перегоріли «перетворюються» на сажу, смолу та накопичуються на поверхні теплообмінника. Що призводить до необхідності більш частого чищення пристрою.

Щоб уникати подібних ситуацій, рекомендується використовувати сучасне та ефективне обладнання. Наприклад, піролізні котли.

Витрата палива котла: підводячи підсумок

У цій статті ми детально розглянули, яким може бути витрата твердого палива та як правильно його порахувати. Також надали інформацію про особливості вибору опалювальних приладів. Розглянули найбільш часті причини підвищеної витрати споживання пального. Ця інформація дозволить оперативно знайти проблему та усунути її. Що позитивно позначиться на ККД опалювального пристрою і знизить щорічні витрати.

Відзначимо, що вкрай важливим є висока якість «пального». Якщо використовувати якісне паливо, високої щільності та з низькими показниками зольності і вологості – вдасться ефективно опалювати приміщення навіть з мінімальними витратами.

Компанія «Крона Імпульс» пропонує високоякісне тверде паливо, виготовлене з деревини, відходів сільськогосподарської продукції. Ми здійснюємо поставки в усі регіони України та за кордон. У нас – продумана система логістики, власні перевалочні пункти. Доставка здійснюється різними видами транспорту – вантажними автомобілями, потягами, кораблями.

Використовуючи нашу продукцію, ви зможете знизити витрати на обігрів свого будинку в зимовий період. Усі наші товари мають сертифікати якості. В тому числі, міжнародного зразка.

Також у нас можна купити вугілля кращих марок. Воно призначене для побутових систем опалення. Може застосовуватися в котельнях різного розміру.

Є питання? Задайте їх нашим консультантам, зв’язавшись з ними за контактами, представленими на сайті.

Форма заказа. UK
Feedback Popup. UK