
Вугілля
Вугілля – корисна копалина, здавна використовується в якості твердого палива. Вугілля – порода, яка формується протягом тривалого часу з бітумних мас, частин рослин і т.д.
Вугілля – один з перших видів твердого палива, і донині залишається найбільш популярним «матеріалом» для отримання тепла, енергії. Відрізняється високою теплотворною здатністю. Один кілограм вугілля дозволяє отримувати від 23 до 27 МДж енергії.
Незважаючи на популярність вугілля, його частка в енергетичній сфері постійно зменшується. Якщо на початку шістдесятих років минулого століття приблизно половину всієї енергії в світі отримували шляхом спалювання вугілля, то вже через десять-дванадцять років частка зменшилася до третини.
Основні види вугілля
Вугілля поділяється на кілька категорій, залежно від особливостей походження, розміру, рівня теплоутворення та інших показників.
Антрацит
У цього сорту найбільш високий рівень вуглефікації. Антрацит представляє собою перехідну форму з кам’яного вугілля у графіт. Його основні характеристики:
- підвищена щільність;
- яскравий блиск;
- високий рівень вмісту вуглецю – 95%.
Антрацит широко використовується як різновид висококалорійного твердого палива. Показник теплоутворення цього сорту коливається в межах від 6800 до 8350 ккал на кілограм. У антрациту високий показник теплоти згоряння, проте даний сорт погано запалюється, розгорається.
Кам’яне вугілля
Цей різновид має свою особливість хімічного складу – зокрема, це комбінація високомолекулярних поліциклічних сполук, у яких у великій кількості міститься вуглець. Але також обов’язковими компонентами цього різновиду є й інші складові:
- вода;
- леткі сполуки;
- мінеральні компоненти.
Саме з них і формується попіл після спалювання. Кам’яне вугілля має кілька різновидів, вони відрізняються за кількістю тих чи інших компонентів. Саме від складу і залежить теплота згоряння.
Зверніть увагу! У складі кам’яного вугілля є органічні компоненти. Вони характеризуються канцерогенними характеристиками.
Кількість вуглецю безпосередньо залежить від конкретного сорту кам’яного вугілля і коливається в межах від 75 до 95%. Обсяг вологи – до 12%. А ось рівень летких з’єднань різного типу сягає до 32% – саме завдяки цьому кам’яні сорти непогано спалахують.
Буре вугілля
Даний вид вугілля утворюється з торфу. Рівень вмісту вуглецю в ньому не перевищує 70%. Свою назву отримав за кольором – у нього переважно бурі відтінки. Найчастіше застосовується в якості місцевого палива, поширена сировину для хімічної промисловості.
Рівень води – близько 43%, через що у бурого вугілля невисокий рівень теплоти згоряння. Вміст летких речовин – близько 50%.
Інші різновиди
Існують і інші різновиди вугілля. Наприклад, це кас’яніт, телломоальгініт, гуміт, черемхіт та багато інших. Кожна з різновидів має свої особливості, відрізняється характеристиками і сферами застосування.
Зверніть увагу! Також вугілля розділяється на категорії в залежності від розміру фракцій.
Застосування вугілля
Основне призначення вугілля – тверде паливо. Воно використовується для обігріву будівель різного призначення. Найчастіше – для опалення приватних будинків, котеджів, підігріву води в них. Спалюється, як у звичайних печах, так і у твердопаливних котлах.
Однак також вугілля являє собою відмінне джерело енергії, затребуване в промисловості. Так, ще у 1735 році у Великобританії вперше почали виплавляти чавун на коксі – різновиди вугілля.
Сьогодні вугілля затребуване:
- як паливо;
- як сировина для металургії, хімічної галузі;
- з нього витягують різноманітні компоненти, з’єднання.
Також вельми поширена технологія зрідження, сутність якої полягає у виробництві з вугілля рідкого палива – зокрема, нафти. Наприклад, під час ембарго Південно-Африканська Республіка змогла забезпечувати себе нафтою завдяки технології зрідження.