Изображение_Як перейти з газу на паливний брикет_2243
22.01.2019

Як перейти з газу на паливний брикет

Для опалення котеджів, приватних і дачних будинків оптимальним варіантом до недавнього часу вважався природний газ. Однак, після його подорожчання домовласникам довелося шукати більш економічну альтернативу. Дрова та вугілля для обігріву житлових будинків використовуються століттями, але для таких видів твердого палива характерні очевидні недоліки. На практиці виявилося, що найбільш екологічний і вигідний спосіб опалення – застосування паливних брикетів. Уже багато громадян перейшли на це джерело енергії та відзначили, що витрати знизилися у двічі, в порівнянні зі звичним природним газом.

Першими освоїли брикети для опалення будинків європейці, причому цей вид твердого палива почали вживати власники приватних будинків. Люди у Європі дбають про навколишнє середовище та вважають за краще рахувати гроші, тому масово перейшли на брикети. В Україні люди тільки починають користуватися цим видом твердого палива, тому важливо надати власникам приватних будинків детальну інформацію про те, як заощадити кошти та перейти з газу на паливний брикет.

Паливні брикети – особливості

Паливний брикет сьогодні міг отримати справедливу назву “енергетичного золота”. Для виготовлення такого виду палива використовують висушену тирсу та щепи твердої деревини. Сировина натуральна, при виготовленні брикетів не використовують зв’язуючих і додаткових речовин (смоли, клей та ін.). Тріски та тирса поміщають у спеціальні форми та відправляють під прес, нагріваючи до високих температур. Після пресування брикети остаточно обробляються та набувають восьмигранну або циліндричну форму.

Багато хто вважає, що неможливо досягти такої рівної форми без використання клейових агентів. І це недалеко від правди – сировина під пресом і високими температурами міцно склеюється, але при допомозі не синтетичного клею, а лігніну. Ця речовина міститься у клітинних стінках волокон деревини та забезпечує механічну стійкість. Він присутній в трісках і тирсі, і під дією високих температур стає рідким, виступаючи в ролі натурального клею. Така зв’язуюча речовина природного походження згорає з незначним зольним залишком і віддає велику кількість тепла

Переваги паливних брикетів

Брикети стають все більш затребуваними серед приватних домовласників, оскільки мають наступні переваги:

 1. Велика кількість тепла, що виділяється. При горінні паливний брикет віддає тепло, рівне 5 тис. кілокалорій на кілограм – показник, який порівнюється з теплоутворенням кам’яного вугілля. Це досягається за рахунок підвищеної щільності палива та низької вологості в залишку. Якщо розглядати прості ретельно висушені дрова, відсоток вологості складе 20, відповідно, значна частина тепла йде на випаровування вологи.
 2. Довге горіння. Висока щільність паливних брикетів дозволяє продовжити час згоряння, на відміну від вугілля та дров. Якщо ви покладете в піч 1 кг брикетів, вони розгоряться швидко (завдяки низькій вологості), тліти будуть повільніше, відповідно, заповнювати ними піч доведеться рідше.
 3. Низький відсоток утвореної золи. Після прогорання брикетів залишається лише 0,1% золи, і даний показник вважається кращим серед всіх типів твердого палива (наприклад, у кам’яного вугілля залишок золи доходить до 35%, у дров – 15%, у трісок – 18%).
 4. При виготовленні брикетів не використовуються зв’язуючі та додаткові речовини, тому зола, що утворюється при прогоранні палива, використовується власниками заміських ділянок в якості ефективного екологічного добрива.
 5. При прогоранні брикети не димлять, не коптять, не виділяють великих об’ємів чадного газу, зберігаючи при цьому чистоту повітря та не створюючи небезпеку для здоров’я людини.

Вартість такого виду палива висока, але при перерахунку на кількість тепла, що віддається і з урахуванням зручності використання, набагато вигідніше буде купити паливні брикети, а не дрова.

Паливні брикети для обігріву житлових приміщень

Брикети з пресованої тирси та тріски мають широку сферу застосування, але особливо затребувані вони стали в області обігріву приватних будинків і котеджів. Вони за формою та розмірами нагадують звичайні дрова, але їх набагато простіше зберігати, оскільки для поповнення топки потрібно лише кілька брикетів. З цієї ж причини брикети користуються попитом для розтоплення камінів – досить помістити два-три брикети в стіс і насолоджуватися теплом. Поповнювати камін або топку котла доведеться у тричі рідше, ніж простими дровами.

Чому домовласники вважають паливний брикет за краще іншим видам твердого палива? Для того, щоб розпалити брикет, не потрібно використовувати спеціальні горючі рідини, досить лише скористатися сірниками або запальничкою. Коли паливо розпалюється, воно дає хороший вогонь під час всього періоду прогорання, не димить, в брикеті не чути прострілів, немає іскор. Ще один важливий аспект – паливо не дає різкого запаху гарі.

Як перейти з газу на паливний брикет

Брикети підходять не тільки для твердопаливних опалювальних котлів і камінів, а й для звичайних печей (побутових, ремісничих, виробничих). Крім опалення, брикети використовують для:

 • розпалювання дерев’яної лазні або сауни;
 • готування на природі (гриль, шашлики та ін.);
 • готування в приміщеннях на відкритому вогні (в ресторанах);
 • ремонту та будівництва в якості джерела високих температур;
 • промислових робіт в якості джерела високих температур та ін.

Паливні брикети – це гідна альтернатива газу не тільки в опаленні, а й багатьох інших побутових аспектах.

Твердопаливні опалювальні котли

Для переходу з газу на паливний брикет насамперед необхідно замінити газовий котел на твердопаливний. Можна відразу відзначити переваги та недоліки опалювального обладнання, що використовує брикети в якості джерела енергії. Переваги твердопаливних котлів наступні:

 • зручні у використанні при наявності недорогого джерела палива;
 • коштують порівняно недорого;
 • можуть бути призначені як для одного виду, так і для декількох видів твердого палива (брикети, дрова, вугілля, тирса, тріска, пелети тощо.);
 • дають високий коефіцієнт корисної дії;
 • не повинні узгоджуватися документально.

Є у твердопаливних котлів і недоліки:

 • не тримають заданий рівень температури без автоматизації;
 • дають менший коефіцієнт корисної дії, якщо паливо неякісне (відсирілі дрова);
 • вимагають постійного та частого сервісу – розпалювання, очищення, підкидання палива в міру прогорання та ін.;
 • вимагають наявності димоходу.

Твердопаливні котли – це ті ж звичні нам дров’яні печі, тільки більш сучасні та удосконалені. Зручні у використанні та ефективні котли регулярно оновлюються і набувають корисні опції – майже не залежать від електричної енергії або газу, здатні працювати з будь-яким паливом. На сьогоднішній день брикети є найбільш економічно вигідним видом твердого палива. Тому перед покупкою котла слід упевнитися, що даний вид палива для нього підходить. Це не складе особливих труднощів, оскільки більша частина представлених на ринку котлів підтримує всі види палива, в тому числі брикети.

Недостатньо просто вибрати вид палива та купити котел. Варто подумати, де в майбутньому його купувати, хто може забезпечити безперебійні поставки брикетів. Також слід заздалегідь ознайомитися з цінами та розрахувати витрати.

З яких матеріалів виготовляються твердопаливні котли?

При виборі котла враховуйте матеріал виготовлення – чавун або сталь. Чавунні котли виготовляються з окремих складових частин, що з’єднуються за допомогою різьблення. Для підвищеної міцності стики проклеюються герметиком, який витримує високі температури. Чим більше складових частин в теплообміннику, тим вище його потужність.

Як перейти з газу на паливний брикет

Така конструкція дозволяє скоротити витрати на ремонт котла. Якщо одна з частин вийде з ладу, вона підлягає заміні без необхідності заміни всього котла. Несправності виникають через значне підвищення робочого тиску та високих перепадів температури між обраткою та подачею. Для запобігання коливань встановлюють спеціальний запобіжник, аналогічний термостата в машині. У такій ситуації варто скористатися послугами професійного ремонтника або спеціаліста з обслуговування твердопаливних котлів. Чавунні теплообмінники мають свої плюси:

 • справляються з високими температурами;
 • забезпечують рівномірне опалення;
 • не накопичують відкладення солей жорсткості;
 • не іржавіють.

За рахунок цих переваг чавунні твердопаливні котли підтримують всі види палива та мають довгий термін служби.

Є у чавунних теплообмінників і мінуси:

 • не витримують різкі коливання температур – тріскаються, тому у них не можна заливати холодну воду та завантажувати паливо, яке зберігалося в холодному місці;
 • громіздкі, а також погано реагують на удари, тому їх складно перевозити.

Сталеві котли мають деякі переваги перед чавунними:

 • мають меншу вагу;
 • коштують дешевше, навіть якщо вони оснащені автоматикою – так час прогорання палива збільшиться на 7-9 годин;
 • мають менше технічних обмежень, тому коефіцієнт корисної дії вище;
 • витримують різкі коливання температур.

Але в деяких моментах сталеві котли поступаються чавунним. Вони менш довговічні, оскільки сталь піддається окисленню, руйнуванню та прогоранню. В середньому термін експлуатації сталевих теплообмінників становить від п’яти до дев’яти років, причому він залежить від правильного монтажу, якості самого пристрою та типу палива. Брикети – не найоптимальніший вид палива для сталевих котлів. Але сьогодні на ринку можна знайти більш вдосконалені моделі теплообмінників, виготовлені зі спеціальної котельної сталі, що пройшла атестацію. Такі котли можуть справно опрацювати до п’ятнадцяти років.

Інші особливості твердопаливних котлів

Головна відмінна риса теплообмінників, що працюють на твердому паливі – їх розташування. Такий котел не можна повісити на стіну, а тільки встановити на підлогу. Ще одна важлива особливість – кількість контурів. Якщо теплообмінник одноконтурний, він буде забезпечувати опалення житлової споруди. Якщо контурів два – крім опалення, котел буде постачати мешканців будинку гарячою водою. Багато моделей твердопаливних котлів оснащуються варильними конфорками, що особливо зручно для дачних будинків. Господарі заощадять місце на кухні – їм не доведеться додатково купувати плиту.

Поради щодо експлуатації твердопаливного котла

Для максимального продовження терміну служби теплообмінника та збільшення ефективності його роботи слід дотримуватися рекомендацій:

 1. Провідні елементи котла, в тому числі і димар, необхідно постійно оглядати та очищати.
 2. Слід застосовувати тільки якісне паливо – брикети – щоб ефективність функціонування котла збільшувалася, а ймовірність несправності знижувалася. Паливо, що виділяє багато кіптяви та гару, забиває провідні елементи, через що тягу зменшується.
 3. При установці котла бажано обладнати його запобіжником.
 4. У приміщенні, де планується встановити котел, необхідно забезпечити гарну вентиляцію, а також обробити його вогнетривкими матеріалами.
 5. Після установки не варто відразу пускати теплообмінник в роботу, спочатку необхідно провести випробування.
 6. Труба теплообмінника повинна утеплятися мінватою або іншим стійким до високих температур утеплювачем.
 7. Паливо для котла повинно бути сухим, в іншому випадку потужність котла знижується і опалення виходить неповним, оскільки частина тепла йде на випаровування вологи.
 8. Для того, щоб приміщення прогрівалося рівномірно, варто встановити циркуляційний насос (для відкритої системи).
 9. Якщо котел чавунний, під нього заливається стяжка з бетону, або підлогу перед топкою покривається листом заліза.

Як бачите, перехід від газу до паливних брикетів – процес витратний, складний і вимагає багато часу. Однак, вже через кілька місяців використання всіх зусиль з лишком окупляться. Паливні брикети – відмінна альтернатива газу, вони дають більше тепла та коштують набагато дешевше.

Форма заказа. UK
Feedback Popup. UK